reklama 

Pruhovaný finiš aneb Letošní festival Cirk-Uff je už minulostí

4.6.2018  •  Kultura  • 
čtenost 947

Kdo se včera odpoledne v blízkosti Společenského centra Uffo nepohyboval v pruhovaném triku, jako kdyby nebyl. A proč? Byl to totiž po čtyři dny symbol letošního osmého festivalu nové cirkusu Cirk-Uff. Právě včera tato znamenitá přehlídka skončila a došlo na tradiční hromadné foto před Uffem. A to v pruhovaném odění!

Pruhovaný finiš aneb Letošní festival Cirk-Uff je už minulostí

Samozřejmě v průběhu dopoledne i odpoledne došlo ještě k venkovnímu programu, který si účastníci báječně užili. Cirkus LeGrando například vytvořil pestrý workshop pro děti. Učily se například točit talíři na hůlce nebo chodit po laně. V šapitó vystoupil soubor Holektiv s představením Kaffeeklatsch a v Uffu mezinárodní soubor Vít Nezval & Kol. s inscenací Chyba.

Venku byli návštěvníci svědky bohatého programu Pruhovaný finiš aneb pruhované anebo žádné. Tedy nejen společného focení, ale také vystoupení souborů Bratři v tricku, Squadra Sua, Cirkus LeGrando, Amanitas Fire Theatre či Divadla Kufr. Vše zakončila působivá bubenická show Royal Squad v provedení Groove Army. Tečkou pak bylo představení Kolaps, fenomenálního českého souboru Losers Cirque Company.

Kdo na letošním festivalu nebyl, může jen litovat. „Byla to po celou dobu náramná podívaná. Osobně bych vyzvedla představení souborů Fauna, Time in Space, Losers Cirque Company, Bratři v tricku nebo fantastického Radima Vizváryho. Jsem ráda, že tady u nás v Trutnově můžeme být u toho, kdy se děje něco tak výjimečně zajímavého, co lze většinou vidět pouze jinde ve světě. Jsem na to hrdá,“ hodnotila letošní přehlídku nového cirkusu Jarmila Holanová z Trutnova.

Spokojený byl i ředitel Uffa a celého festivalu Libor Kasík, který však prozradil, že jeho letošní příprava nebyla snadná. Z původního programu totiž vypadl věhlasný australský soubor Circa a bylo tedy nutné najít náhradu. To se mu povedlo v podobě Australanů Time in Space, mladého souboru, který byl poprvé v Evropě. „Jsme v Evropě skutečně poprvé a reakce publika tady v Uffu byly pro nás milým a pozitivním šokem," svěřil se ve foyer krátce po představení, když souboru osobně děkovali diváci, jeden z jeho členů.

Ředitel Kasík potvrdil, že příprava festivalu byla zpočátku složitá. „Nakonec jsem ale rád, jak to dopadlo, i když to byla tak trochu sázka do loterie. Time in Space jsem viděl na festivalu v Adelaide, pozval je a vyplatilo se to,“ řekl nám ředitel, který uvedl, že bylo zajímavé sledovat reakce diváků, kteří vycházeli po představení z Uffa a šapitó. „Pro mnohé z nich byl výkon australského souboru vrcholem festivalu. Byli ale jiní, pro něž byl vrchol představení Fauna či vystoupení Onyx Productions nebo Losers Cirque Company,“ směje se Kasík.

Ať tak či onak, diváci mají velmi různě nastavené vnímání podle toho, v jakém jsou rozpoložení. „Je to ukázka, jak je vnímání jednotlivých představení na festivalu Cirk.Uff křehké. Hledali jsme tu nejlepší variantu, která bude publiku vyhovovat. Troufám si tvrdit, že jsme ji našli. Jsem rád, že jsme přivezli mladé Australany, protože chceme být také festival hledající talenty v žánru nového cirkusu,“ dodal ředitel festivalu, který příští rok vstoupí do již devátého ročníku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama