reklama 

Sochy ve městě: Šest pianin se sešikovalo v horní části Krakonošova náměstí

27.6.2018  •  Kultura  • 
čtenost 1964

Do devátého ročníku včera vstoupil již tradiční výtvarný projekt Sochy ve městě, který pořádá Galerie města Trutnova. Tentokrát se obyvatelům města i přespolním na Krakonošově náměstí svým dílem představuje významný akademický sochař Antonín Kašpar (64).

Sochy ve městě: Šest pianin se sešikovalo v horní části Krakonošova náměstí

Ten v horní části Krakonošova náměstí umístil šest ocelových objektů – pian, z jejichž horní desky se šikmo k nebi zvedají kříže. Tento koncept, který obsahuje celkem deset pian, jež by se však do prostoru náměstí všechny nevešly, má název Pocta pro Josepha Beuyse, což byl významný německý výtvarník a teoretik. Kašpar se nechal inspirovat konceptuální instalaci tohoto umělce, který v roce 1966 zabalil skutečné piano do filcu a namaloval na něj červenou barvou kříž.

„Když jsem já pak udělal své první piano, křídlo s vyklopeným křížem, napadlo mě, že by mohlo být další poctou jeho práci. Jenže nápad se v mé hlavě rozvinul do nečekané šíře a mě pak několik let pronásledovala myšlenka, že bych měl udělat pět dvojic pian, které by tvořily celek, jehož středem se dá procházet jako alejí,“ prozradil před časem tvůrce pian pro prestižní časopis Xantypa.

Kašparova piana byla poprvé vystavena pod názvem Hommage á Joseph Beuys na jaře roku 2010 v pražské galerii Nová síň, loni ozdobila za velkého zájmu diváků náměstí v Českých Budějovicích. Tato expozice velmi oslovila Lucii Pangrácovou, ředitelku trutnovské městské galerie, k tomu, aby na letošní Sochy ve městě zvolila právě tohoto autora.

„Už jsem měla delší dobu zájem vystavit tato díla Antonína Kašpara. Vybrala jsem ho také proto, že navazuje na linku těch autorů, kteří tady vystavovali v předchozích ročnících a zároveň je svým dílem něčím jiný než tomu bylo loni. Měla jsem pocit, že na našem náměstí budou piana vypadat dobře,“ řekla nám ředitelka galerie, kterou zaujaly na pianech výklopné kříže. „Jsou jakýmisi zářiči, které vysílají energii a vytvářejí oblouk mezi městem a nedalekým panoramatem Krkonoš.“

Kříž, symbol energie, se v Kašparově tvorbě výrazně projevil poprvé, když dělal Dvě židle pro Josepha Beuyse. „Ta energie, která mezi sochami probíhá, do diváka může vstoupit a zjitřit jeho vnímání, umocnit jeho zážitek, dostat ho dovnitř sochy,“ vysvětlil sochař. Podle Pangrácové byla příprava letošního projektu obtížnější než v minulých letech. „Vzhledem k tomu, že se instalace soch a objektů konají v řadě měst po celé republice, tak bylo náročné sehnat nějaká díla, která by se pro Trutnov mohla zapůjčit,“ vysvětlila.

V minulých letech se na Sochy ve městě (čtěte také) reakce diváků velmi lišily, od pozitivních až po vyloženě odmítavé. A jak to vnímá ředitelka galerie? „Už jsem si zvykla, že názory na tyto instalace v Trutnově se různí a jsem na ně připravená. Myslím si, že letošní instalace je nekonfliktní, díla jsou elegantní a nikoho by to nemuselo pohoršovat,“ uvedla s tím, že i v Trutnově jsou lidé, kteří se ve svém životě se současným uměním nesetkávají, mohou s tím mít problém a nemusí se jim to líbit.

„Nejsem žádný znalec současného umění, ale zdá se mi, že se ta piana na náměstí esteticky hodí. Líbila se mi loni i ta rozhledna. Je to prostě zvláštnost, která město může proslavit za jeho hranicemi. Pokud vím, tak se v blízkém okolí nic podobného neděje. Za mě jsou piana ok,“ řekl nám včera Martin Vlček z Trutnova. Naopak odmítavý názor měla Jarmila Andrýsková, rovněž z Trutnova. „To, co se považuje za umění, město spíše hyzdí. Nevím, co je umělecké na rezatých pianech. Umění má být pastvou pro oči, tohle podle mě s uměním nemá nic společného.“  

Autor pianin Antonín Kašpar vystudoval SUPŠ Turnov, obor umělecký kovář, dále SUPŠ Praha, obor řezbář a v roce 1982 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Autor je zastoupen v mnoha veřejných a soukromých sbírkách po celém světě, například v USA, Rusku, Japonsku, Německu, Finsku, Anglii, Dánsku, Nizozemí a v České republice. Pravidelně pořádá výstavy doma i ve světě. Instalace v Trutnově potrvá do konce září.

V příštím roce se lze v Trutnově těšit na jubilejní desátý ročník projektu Sochy ve městě. „Byla bych ráda, kdyby tato akce nějak vyvrcholila. Chtěla bych, aby sochy byly instalovány na více místech v Trutnově, i když jsem si vědoma, že těch rovných ploch a prostranství ve městě není příliš mnoho a bude to těžké. Věřím ale, že se nám několik míst pro sochařská zastavení nakonec podaří najít,“ dodala ředitelka Pangrácová.   

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: gkk.cz, Hynek Šnajdar

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama