reklama 

Cirk-Uff je pro diváky obrovský zážitek, měli by určitě přijít

30.5.2018  •  Kultura  • 
čtenost 484

Festival nového cirkusu Cirk-Uff, který zítra v 19 hodin ve Společenském centru Uffo v Trutnově vstoupí do osmého ročníku představením 360 Allstars mezinárodního souboru Onyx Productions, se koná sice v podkrkonošské metropoli, ale tisková konference se konala v Praze. Jak nám řekl ředitel festivalu Libor Kasík, má to svoji logiku.

Cirk-Uff je pro diváky obrovský zážitek, měli by určitě přijít

„V Praze jsou všechna celostátní média, což pro propagaci našeho festivalu je zásadní,“ vysvětlil ředitel, který v holešovickém Vnitroblocku představil nejen festival a jeho smysl, ale přivítal také zástupce dvou souborů. Soubor Time in Space z australského Adelaide je v Evropě poprvé. Diváci v Uffu uvidí v pátek ve 21 a v sobotu ve 21.30 hodin evropskou premiéru jejich představení The Displaced.

„Moc se těšíme a jsme hlavně zvědaví, jak diváci naše vystoupení přijmou,“ uvedl režisér souboru Josh Croal. Toho doplnil ředitel festivalu. „Měl jsem možnost vidět je v březnu v australském Adelaide a bylo mi hned jasné, že je musíme získat. Soubor je velmi mladý, věk členů se pohybuje od 16 do 24 let. Jejich schopnosti jsou ale pozoruhodné. Soubor i samotné představení mají vskutku velký potenciál.“ Na tiskovce dva členové souboru představili novinářům fragment svého umění.

Další, dokonce světovou premiéru, bude mít na festivalu česko-italské duo performerů, které si říká Circo Frico. Diváci jejich představení Bibi 2 v Uffu uvidí v pátek ve 20 hodin. Klára Hajdinová, ženská polovina dua, si postěžovala, že v České republice není cirkusová škola, takže se těžce dohání zahraniční profesionální scéna. „Naší výhodou však je, že můžeme na české scéně hodně pracovat s divadelností, takže na to sázíme a lze to vidět i v našem odlehčeném představení v Trutnově,“ prozradila Hajdinová, jejímž partnerem na jevišti bude Ital Mattia Comisso z Udine.

Letošní ročník nového cirkusu je osmý. Každoročně přivítá nejen zahraniční hvězdy, ale zároveň také české company, které představují novinky nejen pro diváky, ale také zahraniční promotéry. Česká scéna, které je nyní v Evropě patrně nejvíce se rozvíjející v tomto žánru, vždy v Trutnově ukáže to nejlepší, co se v posledním roce na jejich repertoáru urodilo. Nejinak tomu bude i letos.

Ředitel Kasík v souvislosti s festivalem poznamenal, že práce souborů s diváky je v různých zemích různá. „Žánr nového cirkusu má mnoho tváří. My se v Trutnově snažíme podat divákům formu, která je pochopitelnější, ale nevyhýbáme se ani experimentům. Je to cesta, jak lidi zaujmout a jak si mohou získat k tomuto žánru svůj vlastní vztah. To se myslím u nás za ty roky povedlo,“ prozradil v Praze Trutnovinkám.

Podle něj akrobacie spojená s divadelními prvky je právě to atraktivní, co českého diváka na festival přivádí. „Tahouny chodící do divadla jsou hlavně ženy. Muž se obvykle připojí a mnohdy se mu to pak líbí. Když se k tomu přidá akrobatická cirkusová disciplína, mění se představení ve velký zážitek, a to lidi láká,“ myslí si Kasík.

A proč by měli diváci na Cirk-Uff dorazit? „Bude to obrovský zážitek, věc, která bude pro diváky nezapomenutelná, bude to také adrenalin. Mohou vidět věci, které jinde neuvidí nebo by za nimi museli jet do jiné země v Evropě. Prostě by si to neměli nechat ujít,“ dodal ředitel festivalu Cirk-Uff.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama