reklama 

Cirk-Uff odstartoval strhující show, ochutnávkou a premiérou

1.6.2018  •  Kultura  • 
čtenost 799

Do osmého ročníku vstoupil včera večer v Trutnově festival nového cirkusu Cirk-Uff. A byl to start jaksepatří vydařený. Společenské centrum Uffo bylo svědkem jednoho představení a jedné ochutnávky, která diváka láká na dnešní a zítřejší večer, a šapitó pak evropské premiéry.

Cirk-Uff odstartoval strhující show, ochutnávkou a premiérou

Parádní jízda. Tak by se dalo nazvat představení 360 Allstars v podání mezinárodního souboru Onyx Productions. Bravurně zvládnuté sportovní disciplíny doplněné sugestivní hudbou společně během pouhé půlhodiny vytvořily strhující a moderní divácky vděčnou show. Na scéně excelovali nejen dvakrát oceněný světový cyklo šampion v disciplíně BMX, ale také mistr basketbalových kouzel.

Kromě toho publikum strhnul pouliční cyrwheelista balancující neuvěřitelně akrobaticky obratně v jednoduchém kruhu. To vše doplnilo živé vystoupení bubeníka Gene Petersona a MC Romana ve spojení s velkolepou projekcí. Prostě, jak říkají členové souboru, radikální městský cirkus. A zážitek, na který se jen tak nezapomíná. „Bylo to naprosto neuvěřitelné, nabité a vzrušující. Cirk-Uff je prostě fenomén,“ nechal se představením unést Libor Kameník z Hradce Králové.

A to nebylo v Uffu všechno. Obecenstvo mělo ještě jedinečnou příležitost vidět ochutnávku představení The Displaced australského souboru Time in Space. Celé představení lze vidět dnes ve 21 a zítra ve 21.30 hodin. „Je zřejmé, že se nám představuje uskupení disponující až divokou inteligencí, neobvyklou zručností a adekvátními ambicemi. Zkrátka skvělý počin talentovaných umělců,“ řekl Richard Watts z australského festivalu nového cirkusu Adelaide Fringe.

Úvodní den festivalu v šapitó před Uffem orámovalo představení Bibi 2 česko-italského dua Circo Frico. Jejich působivý, divadelně akrobatický „kus“ byl zároveň evropskou premiérou. „Sázíme v našem představení na divadelnost. Je to dialog, ve kterém kombinujeme fyzické divadlo, žonglování, párovou akrobacii a komedii. Děláme to všechno odlehčeně, nemáme moc rádi zatěžkaná témata,“ prozradila ženská polovina dua Klára Hajdinová, s kterou zářil na scéně Ital Mattio Comisso.

Přesně, jak Hajdinová uvedla, tak se to také na jevišti jevilo. Dva protagonisté na minimalistické scéně s dvěma židlemi. Úsporné prostředky, které vedly k maximálnímu účinku. „Circo Frico jsme založili před čtyřmi lety v italském Bibione, což odkazuje na název představení Bibi, jako Bibione, a 2, protože jsme dva. Naše představení pochází ze zkušenosti s dobrovolnickou prací v komunitě, která se stará o lidi s tělesným a intelektuálním postižením,“ vysvětlila Hajdinová.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek    

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama