reklama 

Diváci ovacemi vestoje odměnili soubory Fauna a Time in Space, hvězdy Cirk-Uff

2.6.2018  •  Kultura  • 
čtenost 693

Famózní, dokonalé, dechberoucí… Tak by se dala bez nadsázky charakterizovat dvě včerejší večerní představení osmého festivalu nového cirkusu Cirk-Uff v Trutnově. Obě odměnili nadšení diváci dlouhým aplausem ve stoje, a naprosto oprávněně.

Diváci ovacemi vestoje odměnili soubory Fauna a Time in Space, hvězdy Cirk-Uff

Mezinárodní soubor Fauna, který vznikl před dvěma lety, ve svém stejnojmenném hodinovém představení ve velkém šapitó dokázal, proč byl na největším a mimořádně prestižním festivalu nového cirkusu Edinburgh Fringe ve Skotsku oceněn jako nejlepší vznikající soubor a nejlepší cirkus. A to nebylo všechno. Stejně ocenění získal i na australském festivalu Adelaide Fringe.

Mladí „cirkusáci“ představili strhující podívanou plnou dramatických divadelních vstupů s naprosto neuvěřitelnými, ale zcela samozřejmými akrobatickými kousky doprovázenými skvělou živou hudbou akustického kytaristy a hráče na perkuse Geordieho Littla. Soubor za úchvatné představení o primárních pudech a chování člověka, které smazává rozdíly mezi pánem tvorstva a zvířetem, agresivitě, vypočítavosti, dvoření i soutěžení, získává nadšené recenze po celém světě.

A teď jeho umění bylo svědkem i publikum v Trutnově. „Byla to podívaná, na kterou nikdy nezapomenu. Ti akrobaté jsou fantastičtí a řekla bych, že mě to úplně dostalo. Organizátoři festivalu se trefili do černého, když tento soubor přizvali. Myslím si, že se něco takového jen tak u nás nevidí,“ svěřila se po představení, které bude mít v šapitó reprízu dnes ve 20 hodin, Jana Kocourková z Trutnova.

Druhou, neméně dokonalou peckou včerejšího večera, bylo nepochybně představení The Displaced australského souboru Time in Space. „Je to velmi mladý soubor ve věku od 16 do 24 let. Bohužel nám při jednáních vypadl z připravovaného programu jiný australský soubor, ale tento je plnohodnotnou náhradou. V Evropě je poprvé a premiéru má právě u nás v Trutnově,“ uvedl ředitel festivalu Libor Kasík.

Podle reakcí publika to byla velmi dobrá volba a company od protinožců se tak stala jednou z hlavních hvězd letošního festivalu. Jejich „kus“ byl opět plný akrobatického i žonglérského umění, perfektně zvládnutého kumštu i divadelního přesahu. Publikum sledovalo představení sedmi akrobatů, kteří divákovi servírují inscenaci s výjevy odloučení, touhy a opětovného společného shledání. Při tom jde o provedení, kde neschází vtip, i když má tak trochu hořkou podobu.

Celkovou atmosféru ještě zvýrazňuje oblečení hlavních protagonistů. Jak řekl Richard Watts z australského festivalu Adelaide Fringe, umělci jsou oblečeni tak napůl, případně mají na sobě staré hadry, zatímco jejich výrazy zůstávají neutrální. „Představení je zkrátka skvělý počin talentovaných umělců s důrazem na každý detail,“ dodal. Také jejich vystoupení bylo odměněno dlouhým potleskem vestoje.

Kromě toho děkovačka diváků pokračovala také ve foyer Uffa, kde se návštěvníci mohli s hlavními hrdiny příběhu setkat osobně. „Byli jste skvělí, vaše představení bylo úžasné a zanechalo na nás nezapomenutelný dojem,“ říkali děkujícím Australanům diváci. Také jejich The Displaced návštěvníci Cirk-Uff dnes uvidí v repríze v Uffu ve 21.30 hodin. Neměli by to propásnout, je to jedinečný zážitek.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama