reklama 

Úvod byl v režii Smrti, pak ale v parku rozkvetl tvůrčí Květ života

25.5.2018  •  Kultura  • 
čtenost 829

Začalo to naprosto realisticky. Na Krakonošově náměstí před Hassovým palácem včera odpoledne nastoupil Dechový orchestr Základní umělecké školy Trutnov. Zatímco hrál a náměstím se nesly řízné tóny dechů, pod podloubím u vchodu do školy se začali připravovat žáci na průvod související s celostátním happeningem ZUŠ Open, kterého se trutnovská „zuška“ zúčastnila podruhé.

Úvod byl v režii Smrti, pak ale v parku rozkvetl tvůrčí Květ života

Dechové tóny ustaly v okamžiku, kdy se v okně nad vchodem zjevil sám Bůh. I když téma trutnovského happeningu byl Květ života, nic tomu zpočátku nenasvědčovalo, neboť na scéně se objevila postava Smrti, která v souladu s nevratným božím přikázáním z davu povolala toho, kdo měl vystoupat na nebesa. Tak začala působivá alegorie života a smrti, která cestou do městského parku doprovázela rozpustilý průvod účastníků.

Cílovou stanicí byl výtvarně vyzdobený park u Tance smrti, repliky sochy trutnovského umělce Emila Schwantnera, kterou před časem vytvořila zdejší sochařka Paulina Skavova.  „Tímto považuji druhý celostátní happening základních uměleckých škol za zahájený,“ řekla přítomným ředitelka trutnovské umělecké školy Blanka Matysková a k ní se přidal také starosta města Ivan Adamec.

„Je velmi dobře, že se tato akce pořádá, protože naši občané uvidí, jaké máme šikovné děti. Našim přáním je, aby právě děti se mohly v životě uplatnit a vynikly v tom, co dělají. Děti jsou našim pokračováním. Společnost bude taková, jak se o ty nejmenší postaráme, jak jim umožníme se vzdělávat a seberealizovat,“ nechal se před vypuknutím programu slyšet starosta.

To už se pomalu schylovalo k prvnímu vystoupení žáků okolo pomníku Tanec smrti v provedení literárně dramatického oboru. „Přiznám se, že to na mě velmi zapůsobilo. Musíme si vážit života a toho, co máme. Nikdy nevíme, jaká nás čeká budoucnost,“ svěřila se nám účastnice happeningu Jana Procházková z Trutnova. Potom už park ožil hudbou, tancem a tvořivými dílnami pro děti.

Na terase pod vyhlídkou vystoupil výborný dětský folklorní soubor ZHOR. V kopečku u kaštanu zase žáci předvedli posluchačům své pěvecké umění. U „lesárny“ vystoupili žáci klavírního oddělení a tamtéž také komorní soubor Piacere, došlo na dialog xylofonu s klavírem a tečku udělal školní dechový orchestr, který přirostl k srdci starostovi Adamcovi.

„Když jsem poslouchal dechovou hudbu, napadlo mě, že příště, až budeme slavit výročí osvobození, tak by mohla naše mládež hrát i místo Krakonošky. Hrají úžasně. Na to, že pochodovali, hráli velmi čistě a myslím si, že jejich hudební úroveň je skutečně vysoká. Je vidět, že mezi našimi nejmladšími je spousta talentů. Základní umělecká škola je ta, která je objevuje, rozvíjí a případně připravuje na profesionální dráhu,“ uvedl.

Součástí bohatého programu druhého ZUŠ Open v parku byly také rozmanité výtvarné projevy, instalace a dílny výtvarného oboru pro malé i velké, origami na souši i ve vodě. Ty se odehrávaly u kašny s drakem a nesly název Květy života aneb Jak „parkuji“ květy.

Ke spojení grafického a počítačového oboru došlo při malbě s nadsázkou s pomocí šablony a spreje. „Vyzkoušela jsem si něco namalovat sprejem, hrozně mě to bavilo a budu v tom doma pokračovat,“ prozradila rozhodně desetiletá Adélka. ZUŠ Open je už minulostí, ať žije ten příští. V Trutnově bude za rok už potřetí.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama