reklama 

Na historických pohlednicích dominuje hora Sněžka a její okolí

8.1.2018  •  Kultura  • 
čtenost 564

Trutnov – Dominantou a nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka. Většina turistů i místních ji zná v současné podobě, v současných kulisách. Ale, jak to bylo na Sněžce v minulosti? To ukazuje poutavá výstava Sněžka a její okolí na historických pohlednicích a jejich předchůdcích 1873–1945, která v Muzeu Podkrkonoší trvá do neděle.

Na historických pohlednicích dominuje hora Sněžka a její okolí

Majestátní horu představují historické pohlednice ze sbírek Jaroslava Drtiny ze Dvora Králové nad Labem a Michala Harčára z Vysoké nad Labem. Vystaveny jsou rovněž unikátní korespondenční lístky s přítisky s motivem Sněžky z let 1873 až 1885 i velmi vzácné nejstarší pohlednice Sněžky z let 1885 až 1895.

„Opomenuta nejsou ani vyobrazení z tak zvané zlaté éry pohlednic z let 1895 až 1910. Mezi nimi vynikají zejména litografické pohlednice vydávané Oskarem Keilem z dnešního polského Jagniątkówa,“ uvedl muzejník Ondřej Vašata.

Návštěvníci si mohou také prohlédnout pohlednice s náměty z budoucnosti Sněžky, s humornými motivy, s vrcholem Sněžky, Pruskou boudou, Českou boudou a kaplí sv. Vavřince. Připomenuty jsou i boudy v blízkém okolí Sněžky, jako jsou Obří bouda, Slezský dům, Růžohorky či bouda v Obřím dole.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama