reklama 

Charitativní Webrovkafest letos pro děti vynesl přes 50 tisíc

21.11.2018  •  Kultura  • 
čtenost 779

Do sedmnáctého ročníku v sobotu vstoupil charitativní festival Webrovkafest, který je pořádán na podporu dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin. Počtvrté se konal v prostorách Humanitárního centra Klučanka v Dědově u Teplic nad Metují. Výtěžek z této kulturní akce letos dosáhl výše 50 tisíc 614 korun.

Charitativní Webrovkafest letos pro děti vynesl přes 50 tisíc

„Vybrané peníze následně spravuje fond Institutu zážitkové pedagogiky sídlící na Klučance, který jimi přispívá znevýhodněným dětem na pobyty přímo tady. Tento rok se také bude moci několik vybraných dětí poprvé podívat i k moři,“ řekl nám hlavní organizátor festivalu Vojta Lábus z Trutnova.

Celý festival, který moderoval Tomáš Grohregin, se nesl v duchu oslav blížících se padesátin písničkáře a „zprávaře“ Rádia Beat Pepy Lábuse. Ten na Klučance odehrál jeden sólový koncert a druhý s kapelou Pepa Lábus a spol. Trutnovský muzikant se stal jakousi duší a srdeční záležitostí akce. Před začátkem koncertu moderátor fanouškům vtipnou formou ve zkratce přiblížil jeho život a předal mu symbolický dárek k životnímu jubileu.

V průběhu vystoupení Pepa Lábus vysvětlil význam zkratky „a spol.“ v názvu kapely. Není totiž tak běžná, jak bychom čekali a zní: Pepa Lábus a Sdružení přátel okolo Lábuse. Program festivalu se odehrával na hlavní a sklepní scéně. Než vystoupila první kapela na sklepní bylo možné zhlédnout představení divadelního souboru Krychličky z Vrchlabí.

Divadelníci uvedli tragikomickou hru TN Zabijáci, která diváky neotřele zavedla do prostředí amerických masových vrahů, mediálních senzací a „klasického“ amerického života. Po představení následoval dlouhý potlesk diváků doprovázený jásotem a pískotem. Ti se pak přesunuli na hlavní scénu, kde netrpělivě čekali na první koncert festivalu.

Úvod netradičně patřil dechovému orchestru HF Band, který však zahrál písně napříč celým hudebním spektrem a připravil dalším účinkujícím skvělou diváckou atmosféru. „Hráli jsme na festivalu poprvé. Moc jsme si uvolněnou a přátelskou atmosféru užili. Na takových akcích běžně nehrajeme, tak mě překvapilo, jak vřele nás návštěvníci přivítali,“ svěřil se bubeník kapely.

Pak už scéna patřila lokálním skupinám Sunday Jam a Poslední Lež, při jejichž produkci se zaplnil taneční parket. Asi největším tahákem festivalu byl koncert kapely Narajama z jihomoravského Kyjova. Někteří z účastníků ji už slyšeli na jaře při trutnovském festivalu Jazzinec či na Webrovkafestu v roce 2013. Kapela opět předvedla nevídané instrumentální vystoupení, které učarovalo každému návštěvníkovi.

V pozdních večerních hodinách hrály vrchlabská skupina Cémur Šámur a hronovská formace Heebie Jeebies. Tečku za festivalem na hlavní scéně udělala královéhradecká kapela Social Error, která si hudbu skládá sama a svými písněmi se dotýká i aktuálních sociálních témat. Paralelní sklepní scéna se nesla v komornějším duchu. Po sólovém koncertu Pepy Lábuse, byl čas na Omnion, sólový projekt Tomáše Reindla, který využívá kromě tradičních nástrojů a zpěvu i nové technologie spojené s vrstvením hudby. Závěr pak patřil Djś z trutnovského ColorSound systemu.

Podle organizátora Lábuse se při festivalu platí některým kapelám celý honorář, jiné hrají se slevou, další zadarmo. „Letos zde vystupily dokonce takové kapely, které nám platí za to, že tu mohou hrát a tím nám výtěžek z celé akce znásobují,“ prozradil. Atmosféru festivalu považuje za unikátní návštěvnice Daniela Nováčková, která rovněž svým příspěvkem podpořila dobrou věc. „O festivalu slýchám od jeho počátků na chatě Webrovka. Chtěla jsem ho tam už navštívit, nicméně mi to vyšlo poprvé až letos. Už teď vím, že se sem budu ráda vracet,“ dodala.

Tereza Ortová
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Petr Tomm

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama