reklama 

Festival Devět bran, aby se už neopakovaly hrůzy minulosti

8.11.2018  •  Kultura  • 
čtenost 428

V Koncertní síni Bohuslava Martinů v Trutnově byl včera večer slavnostně zahájen patnáctý ročník festivalu Devět bran. Součástí této události bylo představení výstavy grafik mladé výtvarnice Elisy Spevákové a vystoupení dua Hlasabas, které prezentovalo ohlasy Starého Zákona v české písni.

Festival Devět bran, aby se už neopakovaly hrůzy minulosti

Autorka výtvarných děl se nemohla osobně zúčastnit, ale přesto ve svých obrazech zanechala důležité poselství. Vytvořila totiž grafiky konkrétních lidí, kteří nepřežili holocaust. „Vyřezala jsem šablony kadiš, celé modlitby za zemřelé, a vytvořila jsem jimi portréty lidí, jež byli zavražděni během holocaustu. Lidí, za které asi už dnes nikdo neodříká kadiš truchlících a zůstanou zapomenuti v minulosti,“ prozradila autorka.

Podle ní je v jejím životě role judaismu důležitá a téma holocaustu se objevuje také v její rodině. „Proto jsem chtěla vytvořit něco na toto téma, protože i Trutnov je město, kde žila židovská komunita a dodnes zde najdete její pozůstatky. Mým cílem bylo divákovi připomenout část historie, která by se neměla nikdy zapomenout, aby se už nemusela znovu opakovat,“ dodala trutnovská studentka ilustrace a grafiky.

Festival Devět bran vznikl před patnácti lety z iniciativy trutnovského evangelického faráře Tomáše Molnára. „V roce 1999 a potom v roce 2003 došlo k poškození hrobů židovských žen a dívek na zdejším hřbitově. Tehdy jsem si říkal, že nějaké potrestání pachatele je trochu málo. Tak jsme v roce 2004 poprvé pozvali člověka, který na vlastní kůži prožil holocaust a od té doby tento festival pořádáme každý rok,“ řekl.

Letošní festival je připomínkou data, které připadá na zítřek. Před osmdesáti lety byla totiž v Trutnově při tak zvané Křišťálové noci vypálena židovská synagoga. Farář Molnár v této souvislosti připomenul, že i dnes se některé věci vracejí a někteří politici se chovají stejně jako tehdy Hitler. „Používají stejné metody propagandy, mnozí lidé si to ani neuvědomují a jsou ochotni těmto politikům naslouchat a přidávat se k obecné nenávisti,“ uvedl.

Proto se podle něj tento festival pořádá, aby se na tyto věci upozornilo. „Dočkat se znovu takových hrůz nechceme. Rozlišovat lidi podle barvy pleti, náboženství a vůbec rozlišovat lidi je holý nesmysl. Nechceme, aby opět došlo k událostem jako před osmdesáti lety a v následujícím období,“ dodal Molnár.

PROGRAM FESTIVALU DEVĚT BRAN - SÍŇ BOHUSLAVA MARTINŮ

Čtvrtek 8. 11. v 19.00: Osobní svědectví o šóa Michaely Vidlákové, doprovodí skupina Augenblick

Pátek 9. 11. v 10.00 v Uffu: Osobní svědectví o šóa Michaely Vidlákové (pro školy), doprovodí skupina Augenblick

Pátek 9. 11. v 9.00: Ivan Herák a jeho synové – známý houslový virtuóz a jeho nadané děti

Sobota 10. 11. v 19.00: Felix Slováček Jr. a MLP komorní soubor

Neděle 11. 11. v 10.00: Společné bohoslužby Českobratrské církve evangelické a Československé církve husitské s Achabem Haidlerem

Neděle 11. 11. ve 12.00: Vzpomínkové shromáždění s Achabem Haidlerem na místě vypálené synagogy

Neděle 11. 11. v 19.30: Kapela Holinky – Klezmer, Swing, balkánský, rusínský, ruský a romský folklor s koštem vína z Izraele

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama