reklama 

Krajina je pro mě zásadní téma, říká trutnovský fotograf Čapek

24.11.2018  •  Kultura  • 
čtenost 679

Krajinářská fotografie v Trutnově má velkou tradici. Stačí vzpomenout gurua tohoto žánru Jiřího Havla, který zde přirozeně našel mnoho následovníků. Touto cestou se vydal také Petr Čapek (1979), člen trutnovského fotoklubu KDÚ- Jeho působivé snímky na výstavě Moje krajina lze až ledna vidět v jídelně zdravé výživy Mates na Svatojánském náměstí.

Krajina je pro mě zásadní téma, říká trutnovský fotograf Čapek

Na jeho rozměrnějších snímcích jsou zachyceny nejen Krkonoše, ale také místa na Žacléřsku či Broumovské stěny. Nechybí ani záběry z okolí Zlaté Olešnice, odkud Čapek pochází. Nejčastěji, zejména o víkendech nebo ve volném čase, vyráží fotit ráno nebo večer. „Chci fotit atraktivní záběry, proto preferuji ranní východy slunce, kdy jsou snímky ještě umocněné mlhami, fotím také západy slunce,“ řekl autor, který se snaží mít fotoaparát stále u sebe.

Čapek začal fotit okolo roku 1992. Zpočátku zachycoval rodinu a krajinu okolo sebe. Intenzivněji se této disciplíně věnoval v době, kdy si pořídil digitální zrcadlovku. „Krajinu fotím proto, že mám rád přírodu a jsem velký turista. Pobyt v krajině mi dělá dobře a rád v ní relaxuji. Krajina je pro mě zásadní téma,“ uvedl fotograf.

Při svých toulkách za fotografií hledá vždy zajímavé místo, kde musí panovat zajímavá atmosféra doplněná dobrým světlem. „Všechno se musí propojit. Hledám místa, kde ostatní moc nefotí. Hlavně kolem Zlaté Olešnice, kde jsem bydlel a odkud pocházím,“ poznamenal Čapek, který vstoupil do fotoklubu KDÚ před třemi lety, když měl výstavu v Galerii Hippo.

Jeho vášeň pro krajinářskou fotografii přinesla své ovoce v podobě úspěchů v tradiční mapových okruzích. Například na přelomu minulého a letošního roku obsadil první místo ve  48. ročníku Turnovského mapového okruhu. Rok předtím byl druhý v 59. ročníku mapového okruhu Vysočina. „V poslední době se mi dařilo. Když uspěji v soutěži, je to pro mě motivace k dalšímu focení a zároveň je to jakási zpětná vazba, že asi fotím dobře,“ dodal Petr Čapek.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto:
© Petr Čapek

 

 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama