reklama 

V Dračí uličce lze vstoupit symbolickou branou mezi osobnosti první republiky

1.11.2018  •  Kultura  • 
čtenost 574

Století republiky. Toto významné jubileum v dějinách samostatného Československého státu je letos příležitostí k mnoha vzpomínkovým akcím. Když nyní divák v budově trutnovského gymnázia vstoupí do Galerie Dračí ulička, projde branou, kterou ze státních vlajek sestavili studenti třetího ročníku, a ocitne se na výstavě věnované právě této prvořadé historické události.

V Dračí uličce lze vstoupit symbolickou branou mezi osobnosti první republiky

Brána s podtitulem krev, slzy a pot se dá interpretovat různými způsoby. Může znázorňovat například tak zvanou ležatou osmičku označující nekonečno. Dále osmičku v datu letopočtu, který je symbolický pro republiku či třeba nedokončené srdce. V tomto ohledu tedy záleží na návštěvníkovi výstavy, jak si vstupní bránu bude pro sebe vysvětlovat.

Samotná výstava divákům nabízí ucelenou sérii dvaceti děl stejného formátu vytvořených žáky prvního a druhého ročníku vyššího gymnázia, kteří mimo jiné studují výtvarně zaměřený předmět estetická výchova. Podle učitele Jana Erbena byla v této souvislosti využita technika street art, tedy forma malby přes šablony sprejem. Nadstavbou výtvarného projevu je však výrazný prvorepublikový obsah.

Na stěnách galerie tak visí dvacítka obrazů, na nichž lze snadno identifikovat takové osobnosti československých dějin, jako byli například prezidenti T. G. Masaryk, Edvard Beneš, slovenský generál a politik Milan Rastislav Štefánik, spisovatel Karel Čapek, architekt Josef Gočár, surrealistická malířka Toyen, herečka Adina Mandlová, její kolega Vlasta Burian, podnikatel Tomáš Baťa a další nezapomenutelné postavy.

„Projekt má odrážet význam a odkaz období vzniku Československa, tedy údobí označované jako první republika. Nebyl záměr vytvořit nějaký panteon osobností a vytvářet žebříčky těch nejlepších z nejlepších a diskutovat, zda ten či onen by byl vhodnějším kandidátem,“ vysvětlil učitel Erben. Naopak, smyslem bylo vytvořit v jednom formátu a jednotné estetice osobnosti, které si žáci sami vybrali a vyhledali o nich informace do krátkých medailonků. Navíc se divák může dovzdělat formou odkazů přes QR kódy.

„Bylo to dobrodružné a zajímavé. Osobnosti jsme si zvolili podle našeho uvážení. Ukázalo se, že těch významných z té doby je velké množství, takže ten výběr nebyl jednoduchý. Myslím si ale, že ty, které jsou tady k vidění dobře reprezentují Československo a my tvůrci, jsme tak měli možnost rozšířit si o nich své obzory,“ řekl nám student, který se na výstavě aktivně podílel.

Studentská expozice, která bude v Galerii Dračí ulička k vidění do 8. ledna, má kromě estetického také jednoznačně vzdělávací charakter. „Jsem na půdě gymnázia, proto by tato galerie měl mít i vzdělávací funkci,“ potvrdil Erben, „a má ambici nejen představovat výtvarníky, ale také práce, které studentům naší školy mohou něco dát.“ Učitel se domnívá, že se touto výstavou záměr bohatě naplnil v obou směrech, jak v estetickém, tak i vzdělávacím.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama