reklama 

Mimořádný pěvecký talent, tenorista Petr Nekoranec, nadchnul posluchače

6.12.2018  •  Kultura  • 
čtenost 823

Při 38. festivalu Trutnovský podzim včera večer čekal milovníky klasického zpěvu, kteří přišli do Společenského centra Uffo, zcela ojedinělý kulturní zážitek. Svůj um jim předvedl mimořádný pěvecký talent, teprve šestadvacetiletý tenorista Petr Nekoranec. Jeho výjimečný výkon doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který řídil mladý americký dirigent William Kelley.

Mimořádný pěvecký talent, tenorista Petr Nekoranec, nadchnul posluchače

Nekoranec bravurně zvládal těžké pasáže z operních árií velkých světových skladatelů, mezi nimiž nechyběly takové osobnosti, jako například Wolfgang Amadeus Mozart, Gioacchino Rossini či Giuseppe Verdi. Přes svůj mladý věk tenorista, který disponuje mimořádným hlasem a pěveckým nadáním, předvedl suverénní výkon a získal si posluchače v sále. Ti ho na konci vystoupení odměnili aplusem vestoje.

Jak nám Nekoranec řekl krátce před koncertem, před diváky netrpí trémou. „Mám trému pouze sám před sebou. Chci totiž vždy podat bezchybný výkon a možná se na to soustřeďuji až přespříliš. Prostě to tak mám a nechci posluchače zklamat.“ Jeho perfekcionismus však přináší své ovoce. Tenorista už totiž účinkoval v Metropolitní opeře v New Yorku a nyní od léta letošního roku vystupuje jako sólista Stuttgartské opery v Německu.

Navíc je držitelem několika velmi prestižních ocenění. Za zmínku jistě stojí nedávné vítězství v jednom z nejslavnějších pěveckých klání, Mezinárodní soutěži Francesca Viñase, která se konala v Gran Teatre del Liceu v Barceloně a zúčastnilo se jí na 500 pěvců. „Naše výkony hodnotila třináctičlenná odborná porota. Když vyhlásili, že jsem soutěž vyhrál, byla to pro mě velká radost, ale zároveň také závazek do budoucna,“ prozradil pěvec a připustil, že mu tento úspěch určitě pomohl ještě více rozjet svoji již tak úspěšnou kariéru.

Za vynikající považuje výkon Nekorance generální partner Uffa i Trutnovského podzimu Rudolf Kasper, který vystoupení sledoval z první řady. „Petr Nekoranec je pěvecká špička. Na to, že je tak mladý, je to profesionál, což potvrdil i včera v Uffu. Jsem moc rád, že se podařilo tohoto mladého umělce do Trutnova dostat,“ uvedl Kasper s tím, že Trutnovský podzim v době existence Uffa prošel výraznými změnami a jeho tvůrci mají nové plány.

„Přemýšlíme s ředitelem Uffa Liborem Kasíkem o tom, jak v budoucnu do festivalu zapojit také místní hudebníky, například žáky a učitele ze Základní umělecké školy Trutnov, abychom klasickou hudbu více přiblížili místním obyvatelům. Chtěli bychom prostě propojit zdejší umělce s těmi věhlasnými. Domnívám se, že by to mohlo přispět k naplnění sálu a k většímu povědomí o tomto druhu umění,“ dodal Kasper.

Jeho slova potvrdil i ředitel Uffa Kasík. „Uvažuji o tom, že i v hudební oblasti bychom měli začít s lidmi pracovat jinak. Mám tím na mysli podporovat místní hudební scénu. Představuji si, že při hlavním koncertu příštího ročníku Trutnovského podzimu bychom mohli oslovit třeba zdejšího talentovaného muzikanta Lukáše Červeného i místní hudebníky, které bychom doplnili o špičkové hráče odjinud. Tím by mohlo vzniknout podhoubí, které by kultivovalo hudební prostředí v Trutnově,“ vysvětlil Kasík.Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama