reklama 

Recesistická vernisáž se hemžila „černobílými“ výtvarníky

3.10.2018  •  Kultura  • 
čtenost 588

Černá je spektrum všech barev, v kombinaci s bílou jde o dokonalé splynutí. Opak, extrém, zjednodušení, kontrast, opozice, mantinely, mezi kterými je vše. Výborné pití, fotografie, šachovnice, bílá košile, černý motýlek, uhlí, sněhulák, noc a den, život a smrt. To jsou odpovědi některých členů Spolku podkrkonošských výtvarníků, co se jim vybaví, když se řekne černobílá.

Recesistická vernisáž se hemžila „černobílými“ výtvarníky

Zcela zaplněné Staré radnici to oznámil při vernisáži letošní výroční výstavy Spolku podkrkonošských výtvarníků jeho náčelník, fotograf Ctibor Košťál. Vernisáž se totiž nesla v černé a bílé, měla ráz Black and White. Členové spolku si tento ráz vzali k srdci, oblékli se v těchto kontrastních barvách a sám náčelník měl nevídanou černobílou hřívu, která mu přechodně neobyčejně slušela.

Stejně jako v minulých letech měl průběh vernisáže recesistický charakter. Kytarista Karel Čapek, který v jejím průběhu hrál společně se zpěvačkou a klávesistkou Adélou Šimerovou, připomenul, že si kvůli tomuto rázu koupil novou bílou kytaru. A upozornil, že i klávesy jsou černobílé. „Aspoň vidíte, že naše vernisáže nejsou vůbec lacinou záležitostí,“ konstatoval Košťál, který při řeči málem spolknul černý vlas z paruky a musela mu ho odstřihnout kolegyně, aby se neudusil. 

Samostatnou a oblíbenou kapitolou každé vernisáže je losování očíslovaných kupónů, které návštěvníci dostali při vstupu. Vylosovaný šťastlivec pak veřejně přebírá hodnotné dary. Letos to byla například roční vstupenka do mauzolea někdejšího generálního tajemníka ÚV KSSS Konstantina Ustinoviče Černěnka, která platí v jubilejním roce 2085 ke stému výročí úmrtí politika.

Další návštěvníci k všeobecnému, ale upřímnému veselí, získali místenku do první řady při slavnostním otevření konzumu v Bílých Poličanech v rámci akce Black Friday, zmocnění k návštěvě šatny zpěváka Jožky Černého před společným vystoupením s kolegyní Lucii Bílou či poukázku na zájezd do nedalekých lázní Běloves s fakultativním výletem do radonových lázní v Černobylu.

Neskrývanou radost měl náčelník z poukazu, který zůstal takříkajíc v jeho rodině. Nazvaný je AKTuálka, je na něm člun plující na moři se skupinou čtrnácti nahých žen. Vyhrál ho Košťálův malý vnuk. Nutno dodat, že jde o aktuální reakci na požadavek přijetí 50 dětí imigrantů. V první vlně jde o ubytování jejich 14 matek, které připluly na vodní nádrž Les Království nedaleko Bílé Třemešné. Zpět ale k výstavě. Letošního ročníku se účastní 17 členů spolku z téměř sedmdesáti žánrově velmi pestrými díly. Nechybí fotografie, malby, kresby, plastiky, dřevořezby, sochy, objekty i paličkované práce.

 

Spolek na výstavě doplňují dva hosté. Jeden byl vylosován při loňské vernisáži a svou vyšívanou prací s motivem Hradčan se prezentuje Žofie Wetterová. Druhým hostem, kterého si vybrali sami členové spolku, je známý karikaturista Břetislav Kovařík ze Lhoty u Trutnova. „Při výběru hosta to neděláme proto, aby pozvednul úroveň naší výstavy, i když tomu tak většinou je,“ přiznal s nadsázkou náčelník a při této příležitosti připomenul skutečnost, která naznačuje něco o neúprosně plynoucím čase.

„Věřte nebo nevěřte, příští rok, kdy se ještě v určitě početnějším množství tady znovu sejdeme, bychom vám rádi promítli film o našem spolku. Ještě nevíme, jestli to bude film hraný nebo dokumentární. My totiž budeme mít třicet let od vzniku našeho Spolku podkrkonošských výtvarníků,“ pozval už nyní na jubilejní výstavu Ctibor Košťal. Ta letošní ve Staré radnici potrvá do neděle 7. října.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama