reklama 

Úvodní koncert jubilejního Jazzince se nesl na vlnách afrických i bluesových tónů

11.2.2018  •  Kultura  • 
čtenost 423

Trutnov - V sále Společenského centra Uffo odstartoval již dvacátý jubilejní ročník festivalu Jazzinec. Opět potvrdil, že si při něm přijdou na své nejen fanoušci jazzu. Posluchačům totiž nabízí multižánrový přesah, skvělou atmosféru a výborné muzikanty.

Úvodní koncert jubilejního Jazzince se nesl na vlnách afrických i bluesových tónů

Zcela zaplněný sál toho večera doslova praskal ve švech, a když na pódium dorazil dánský hudební objev, saxofonista, klarinetista a skladatel Luboš Soukup se svou kapelou, jíž doprovázel americký kytarista s afrického původu Lionel Loueke, publikum propuklo v mohutný aplaus. První dvouhodinový koncert kvarteta v sestavě s bubeníkem Mortenem Haesumem, pianistou Christianem Pabstem a basistou Mortenem Haxholmem, přinesl nadšeným posluchačům doslova oceán exotických melodií i afrických tónů.

Loueke, spolupracující dříve také například se Stingem nebo Santanou, dokázal, že jazz má mnoho podob a dokáže oslovit i mladší generaci, takřka jazzem nepolíbenou. Tady totiž nešlo o jazz v ryzí podobě, ale o gejzír rozmanitých melodií. To jen potvrdila africky laděná skladba Země, z níž čišela divoká a zároveň optimistická energie, která dostala posluchače do varu a nejednoho přinutila alespoň si do rytmu podupávat nohou.

Poněkud temnější klavírní balada Dark Shark patřící také k tomu nejlepšímu, co na koncertu zaznělo, je v bookletu alba Země doprovázena textem: „Kolem tvé hlavy černý žralok pluje a na dobré myšlenky číhá.“ Nejvíc jazzově zněla skladba Falling Star s divokými saxofonovými tóny. Vynikající atmosféru dokreslovalo i nasvícení, které se měnilo podle nálady té které skladby. Závěrečnou tečkou koncertu se stala česká lidová píseň Na Bílé hoře. Hudebníci si za velmi zdařilé vystoupení vysloužili dlouhé ovace od nadšeného, energií nabitého publika.Ve druhém hudebním setu večera vystoupil Jan Spálený se svou bluesově laděnou kapelou ASPM. A ukázalo se, že to byla správná volba. Na své si totiž přišli mladší i starší generace posluchačů. Syrové, melancholicky laděné písně o životních strastech i slastech, k nimž patřil například Blues pro zrzavou kočku, v kombinaci s nakřáplým hlasem Spáleného, dobře naladily posluchače na bluesovou vlnu. Sám Spálený byl po skončení koncertu nadšen, že zde mohl vystupovat a určitě se do Trutnova ještě rád vrátí a zahraje.

Našel se i prostor popovídat si s pořadatelem a zakladatelem festivalu Tomášem Katschnerem o rozmanitosti jazzu a jeho podobách. Na otázku, zda jazz jakožto hudební žánr má co říci mladší generaci, která ho většinou již dopředu zavrhuje jako „hudbu pro starý“, odpověděl, že si jej můžeme představit jako abstraktní obraz, zatímco popová muzika symbolizuje jasně čitelnou krajinomalbu.

Iva Hejnová
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Milan a Ivana Lhotákovi

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama