reklama 

Výherce čeká jazz z Chicaga i zpěvačka s moravskými kořeny

27.2.2018  •  Kultura  • 
čtenost 491

Trutnov - Nevšední hudební zážitek čeká příznivce festivalu Jazzinec. V Koncertní síni Bohuslava Martinů se zítra v 19 hodin mohou těšit na pravou americkou lahůdku. „Vybuchne“ tam totiž jaderný power-jazz z Chicaga, který posluchače doslova uzemní, a navíc zazní tóny Moravy pohledem z Ameriky.

Výherce čeká jazz z Chicaga i zpěvačka s moravskými kořeny

Na tento mimořádný koncert se vypraví také čtenář Štěpán Mateš, který se zúčastnil soutěže klubu Moje Trutnovinky o dvě vstupenky na tento koncert zdarma. Na otázku: Koho je Julie Úlehla, americká zpěvačka s moravskými kořeny, pravnučkou správně odpověděl, že profesora Vladimíra Úlehly.

Ale zpět ke koncertu. Kontrabasista Michael Parker se přidal k hojně koncertujícímu duu chicagských jazzobijců Chrise Wellera a Devina Drobky, aby vznikla improvizační úderka - Trio Weller-Parker-Drobka. Nutno dodat, že Weller patří k nejprogresivnějším hudebníkům na americké jazzové scéně.

To ale není všechno. Tentýž večer posluchače čeká další hudební nářez a rovněž import zpoza „velké louže“. Dálava srdci blízká aneb Morava pohledem z Ameriky, to bude program Julie Úlehly, americké zpěvačky s moravskými kořeny. Tu doprovodí manžel, arménsko-americký kytarista Aram Bajakian, s nímž a dalšími  hudebníky z newyorské avantgardní scény zpěvačka natočila osobité album Dálava. Julie Úlehla je pravnučkou profesora Vladimíra Úlehly, světoznámého biologa, etnomuzikologa a zakladatele folklórního festivalu ve Strážnici.

Úlehla moravské písně zpívá po svém specifickou americkou češtinou a instrumentální doprovod má blízko k jazzové improvizaci či blues. „Nechtěli jsme záměrně měnit známé melodie, jen jsme je předtím nikdy neslyšeli v živém provedení a chtěli jsme vyzkoušet, jak z nás v odlišném kulturním prostředí vyjdou. I kdybychom chtěli, nemohli jsme znít tradičně. Vložili jsme do nich sami sebe a dali jim tělo a zvuk,“ uvedla.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: facebook Trio Weller-Parker-Drobka, Julie Úlehla

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama