reklama 

V Galerii Linhart malíř nechává hudbou rozehrávat barvy obrazů

20.9.2018  •  Kultura  • 
čtenost 1264

Žil několik let v Praze a před čtyřmi lety přišel do Trutnova. Malíř Vladimír Linhart (41) si nyní pronajal přízemí domu v Jihoslovanské ulici, kde vybudoval Galerii Linhart, která byla před týdnem oficiálně otevřená. Tím byla také zahájena výstava jeho dvanácti rozměrných obrazů, kterou autor nazval Když barvy hrají.

V Galerii Linhart malíř nechává hudbou rozehrávat barvy obrazů

V této souvislosti prostor uprostřed rozdělil černou zástěnou s boxy, v nich jsou pověšena jednotlivá díla. Jak už název výstavy naznačuje, souvisejí s hudbou. Divák přichází po tmě do boxu, kde je náhle nasvícen konkrétní obraz s namalovaným muzikantem hrajícím na konkrétní nástroj. K tomu více než minutu u díla zní konkrétní hudba. Teprve až odezní, divák se posune do vedlejší sekce k jinému obrazu.  

„Je to úplně jiný styl výstavy, než bývá zvykem. Principem expozice je, že se divák zastaví u nasvíceného obrazu, který ho prostřednictvím hudby vtáhne do sebe, nutí ho k zamyšlení a on pak odchází s určitými pocity a zážitky. Samozřejmě je to individuální a záleží na vnímání diváka,“ vysvětlil malíř. Návštěvník tak při pohledu na obrazy slyší například známé houslové, klavírní, kytarové, flétnové či varhanní skladby.

Při obrazu se šansoniérkou Edith Piaf se zaposlouchá do jejího podmanivého zpěvu a prohlídka končí skladbou Má vlast Bedřicha Smetany. „Rád si při malování pouštím hudbu,“ prozradil Linhart, který vyučuje malbu, její techniku a věnuje se zejména dětem trpící autismem. Galerií si prý splnil svůj dlouholetý sen. „Výstavu, která je putovní a bude tady k vidění zhruba tři měsíce, jsem vytvořil díky kamarádce, doktorce Chovancové,“ uvedl Linhart, jenž tvoří od dětství, ale malbě se intenzivně začal věnovat až v pětadvaceti letech.

„Je to expozice pro všechny věkové kategorie. Vernisáží je dnes hodně a diváci ztrácejí trpělivost obrazy sledovat a vnímat. Já bych je chtěl vtáhnout do děje, zaujmout, aby se zamysleli. Chci veřejnosti ukázat úplně jinou výtvarnou techniku a jiný pohled na malbu,“ dodal Linhart. Až výstava skončí, prostor bude sloužit nejen jako galerie, ale také jako klasický ateliér či dílna, kam by měly docházet hlavně děti učit se malovat a tvořit.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama