reklama 

Výstava i performance, Šejn propojil umění s přírodou

28.9.2018  •  Kultura  • 
čtenost 290

Když příznivec výtvarného umění vstoupí do Galerie Uffo, aby viděl výstavu Opera Corcontica, tedy Krkonošské práce, pohltí ho působivé obrazy malíře Miloše Šejna (71), zdánlivá abstrakce, v níž se skrývá syrová krkonošská příroda se svými tajemstvími a zázračností. Je to výstava, která tu možná ještě nebyla, což připustil i ředitel Uffa Libor Kasík.

Výstava i performance, Šejn propojil umění s přírodou

„Je to naše první výstava, kde je patrný tak intenzivní akcent duše přírody, který je právě přítomný v celoživotní tvorbě Miloše Šejna,“ řekl. Právě propojení přírody a umění je alfou a omegou celé expozice. Výstižně to vyjádřil při vernisáži Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici, který předtím návštěvníky zasvěceně seznámil s historií zobrazování a uměleckého zhodnocování Krkonoš.

Podle něj je důležité, že Šejn, který v Krkonoších žije, tyto hory nasává, a to považuje za důležité. „Nechá se naplnit tamní přírodou a pak ze sebe nechá tu přírodu promluvit. Nezná umělecký kalkul, což se mi na tom hodně líbí. Jeho vyjádření je naprosto bezprostřední, spontánní. Jeho obrazy voní chvojím, borůvčím, maliním… Je málo tak krkonošských obrazů, jako právě jeho,“ uvedl Luštinec.

Šejn tak vyráží do oblasti Javořího potoka, aby v přírodě, kterou tak miluje, akční dotekovou kresbou přírodními pigmenty originálním způsobem na svých obrazech zachytil její poselství, živou přítomnost a především tajemství Krkonoš. „Tyto obrazy jsou malované z povrchu země. Je to spojení s místem se vším všudy a důležitý je zejména moment okamžiku té práce,“ vysvětluje umělec.

Už v roce 2010, kdy měl malíř výstavu Býti krajinou, se její kurátor Ladislav Kesner netajil obdivem k Šejnově zaujetí tímto přírodním fenoménem. „Mě na jeho tvorbě zaujímá jeho obsesivní zaujetí krajinou, vztahem s krajinou, možnostmi, jak vyjádřit a tematizovat svůj vztah a prožitek s krajinou,“ nechal se tehdy slyšet kurátor. A to krkonošskému malíři zůstalo dodnes.

Výstava v Galerii Uffo, která potrvá do 16. října, je sestavena z obrazů, kreseb, fotografií, tisků a videoinstalace. Už v úterý 2. října v 17 hodin se mohou příznivci výtvarného umění dostavit do galerie. Bude se zde konat nejen komentovaná prohlídka za účasti autora, ale také společná performance Šejna s Davidem Helánem v divadelním sále. Malíř je totiž vrstevnatý umělec, který se kromě malování věnuje vizuálnímu umění, fotografii, videu, instalaci, performanci a organizuje workshopy.

Miloš Šejn se narodil 10. srpna 1947 v Jablonci nad Nisou, absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 1975. V letech 1990 až 2011 působil jako vedoucí pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze a jako hostující pedagog na Akademiích v Aix-en-Provence, Carraře, Haagu, Ljubljani, Stuttgartu a Vídni.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama