reklama 

Tělo ženy v bublinách okamžiků fotografa Kolátora stále fascinuje

14.3.2019  •  Kultura  • 
čtenost 641

Ještě před několika lety se modelky vydával fotit do prostředí nádherných skal na Broumovsku. Vznikaly tak působivé černobílé akty. Před časem však došlo ke změně a posunu jeho fotografického vidění. Akty sice fotí stále, ale jsou barevné a výtvarně umocněné. Náchodský fotograf Miroslav Kolátor (74) tuto tvorbu nyní představuje v trutnovské Galerii Draka na výstavě V bublinách okamžiků.

Tělo ženy v bublinách okamžiků fotografa Kolátora stále fascinuje

„Představuji fotografie, které jsem z větší části ještě nevystavoval a mají tady v galerii svou premiéru. Většinou jde o snímky vytvořené v průběhu posledních dvou let. Je tady ale také několik starších černobílých aktů, které jsem nafotil před mnoha lety a vystavil je z jakési nostalgie,“ prozradil fotograf. Není to tak dávno, kdy preferoval černobílou fotografii.

„Akty ve skalách jsem fotil výhradně černobíle. Barva by se tam nehodila, bylo by to nepřirozené, „plejbojácké“, a to já nedělám. S barvou jsem začal později a k aktuálním věcem barva patří,“ řekl s tím, že se nevyhýbá rozmanitým deformacím, zkreslením, rozmístěním objektů či postav, které jsou originální z raw, což je surový, nezpracovaný soubor. Pouze kontury a sytost jsou upravené.

Samozřejmě zde hraje svou roli čas a v jeho bublinách, jako společný jmenovatel působivých fotografií, je zase žena, alfa a omega tvůrcova fotografického počínání. Kolátor sám přiznává, že ženské tělo v různých prostředích ho stále fascinuje. I když to už nejsou převážně skály, ale „rozpadlé a vybydlené, často nevábně vonící objekty nebo zdevastované industriální haly po zaniklém průmyslu.“

V této souvislosti vysekl dík svým trpělivým, neúnavným a odvážným modelkám a kamarádkám. „Ty přes někdy drsné podmínky při focení neztratily svůj humor, snažily se ignorovat křupání skla, nebo ledu pod nohama i pavouky ve vlasech a byly mými múzami při společném vymýšlení a tvorbě fotek,“ pochvaluje si Kolátor, jehož snímky jsou plné překvapivých situací a zvláštních světelných podmínek, kde žena hraje hlavní roli.

Kdo byl na vernisáži, určitě nelitoval, protože k vystaveným snímkům se báječně hodil hudební doprovod. O něj se postaral a na své flétny fotografie hudebně improvizačně interpretoval známý královéhradecký hudebník Martin Brunner, což byl skutečně neobyčejný zážitek. Podle kurátora výstavy Vojtěcha Lábuse po nedávné výstavě dřevořezbáře Milana Pejřimovského jde o další výstavu, která vzdává hold krásám ženských tvarů.

„Je neuvěřitelné, co Miroslav Kolátor, šikovný fotograf z nedalekého Náchoda, dokáže. Jsem strašně rád, že se tato výstava podařila uspořádat, protože byla plánována velmi dlouho. Mohu říci, že něco takového jsme tu ještě neměli,“ dodal Lábus. Výstava fotografií V bublinách okamžiků v Galerii Draka potrvá do 31. března.

FOTOGRAF MIROSLAV KOLÁTOR

- Narozen 1. července 1944 v Náchodě
- Fotografuje od svých 13 let, několik let tvořil také kreslené animované filmy.
- Absolvoval kurz výtvarné fotografie u profesora Jána Šmoka v Hradci Králové.
- V letech 1980 až 1999 žil ve švýcarském městě Uster
- V exilu se věnoval fotografování a filmu
- Měl několik autorských i společných výstav v Česku, Polsku, Německu, Švýcarsku
- Od roku 1999 žije v Náchodě a je členem tamního fotoklubu

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama