reklama 

Triptychy malíře Sopka diváka vtáhnou do barevného světa

11.3.2019  •  Kultura  • 
čtenost 219

Patří mezi nejvýraznější a nejosobitější malíře české výtvarné scény. Dá se říci, že je už legendou. A právě tato osobnost zavítá do Trutnova. Malíř Jiří Sopko (77), který to skutečně s barvami umí, bude mít v Galerii Uffo výstavu Triptychy. Zahájena bude vernisáží zítra v 18 hodin a úvodní slovo pronese historik umění Jiří Tomáš Kotalík. Součástí vernisáže bude film o tomto výtvarném umělci.

Triptychy malíře Sopka diváka vtáhnou do barevného světa

Pro trutnovské kulturní dění bude výstava zcela jistě mimořádnou událostí, protože Sopko je nejen průkopníkem Nové figurace, ale rovněž tak zvané České grotesky. Jeho malby jsou proslulé svou výraznou barevností, příběhy i vtipem. Právě plošně chápaná barva čistých tónů má pro Sopkův malířský výraz určující roli.

„Vždycky mě zajímaly vztahy mezi barvami – co to udělá s barvou, když vedle ní se objeví jiná barva a pak se tam objeví další barva, jakým způsobem ovlivní umístění velikost plochy a vlastně celý obraz… Mimochodem si myslím, že barva zažívá právě nyní renesanci,“ prozradil nedávno v jednom rozhovor tento nepřehlédnutelný malíř.

Autor v Trutnově vystavuje poprvé své nové práce z cyklu Triptychy. „Tímto pojmem se označuje v dějinách umění umělecké dílo složené ze tří částí. Užíván byl zejména ve středověku při tvorbě oltářů. S tímto principem však pracovali i renesanční, barokní a moderní umělci,“ přiblížil koncepci expozice historik umění.

Umělec navazuje na svou dosavadní tvorbu řešenou často v tematických cyklech a nově řeší i problém času v obrazovém prostoru. Je i mistrovským kreslířem ovládajícím suverénně akvarel, vyhledávaným ilustrátorem i vzdělaným znalcem dějin umění. Výstava Triptychy v Galerii Uffo potrvá do 16. dubna.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Lukáš Erba, jirisopko.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama