reklama 

Argentinský folklor i tango oživily parket tanečního sálu

13.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 456

/VIDEO/ Tanečním sálem Základní umělecké školy v Trutnově se včera a v úterý odpoledne nesla španělština spolu s rytmy argentinských písní. Ta ve spolupráci s Tango Praha uspořádala několik workshopů pro veřejnost a jeden také pro tanečníky místní „zušky“ s výjimečným lektorem, kterým byl Daniel Urquilla.

Argentinský folklor i tango oživily parket tanečního sálu

Tohoto sólistu, pedagoga, lektora a choreografa argentinského národního folklorního souboru do Trutnova pozvala Jana Michaličková – učitelka tanečního oboru ZUŠ. „Daniel po většinu roku cestuje po světě, předává zkušenosti a také studuje. Náhoda tomu chtěla a jeho program v Číně byl zkrácen. Mohl tedy na pozvání Lídy Janské z Tango Praha přicestovat do České republiky,“ uvedla učitelka.

Podle ní pozvání do Trutnova přijal s vlídností jemu vlastní. Jeho workshopy byly zahájeny krátkou přednáškou o pozadí vzniku národních tanců Argentiny. O životě v rozlehlých pampách, údolích a horách, které se vtiskly do argentinského folkloru. Každá jeho lekce byla zakončena krátkým sólovým vystoupením.

„Výuka pak byla zaměřena na hravý a veselý tanec chacareru, bez něhož se neobejde žádná oslava v Argentině. Dále pak na zambu, což je svůdný tanec, v němž důležitou roli hraje šátek, jehož prostřednictvím spolu tanečníci hovoří. A také na argentinské tango. V lekcích tanečníkům vysvětlil kroky i doprovodný rytmus, ale to podstatné, co předal, je opravdovost v tanci, v pohybu, ve vyjádření,“ prozradila Michaličková.

Lektor Urquilla se svým jedinečným způsobem výuky dotkl nitra každého z tanečníků. „Jeho semináře mají často terapeutický dosah. Na pozvánce k workshopům byl uveden text: Daniel nás zve objevit sebe samé a tančit z opravdového vnitřku a tím nalézat vlastní bytí…  Odezvy a reakce účastníků jeho workshopů to potvrzují,“ dodala učitelka tanečního oboru a poděkovala všem, kteří se na uspořádání této akce podíleli.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama