reklama 

Devátý „australský“ festival Cirk-Uff je minulostí, příští ročník bude jubilejní

3.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 454

/VIDEO/ Krásné letní počasí přilákalo na devátý mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-Uff stovky nadšených diváků. Ti během pěti dnů letošního „australského“ ročníku navštívili nejen v Uffu, ale také před ním i v šapitó téměř dvacet představení v podání čtrnácti souborů. A právě australská stopa byla pravděpodobně nejvýraznější.

Devátý „australský“ festival Cirk-Uff je minulostí, příští ročník bude jubilejní

Představení A Simple Place souboru Gravity & Other Myths patřilo k tomu nejlepšímu, co tento žánr může ve světovém měřítku divákovi nabídnout a tuto company proslavilo po celé planetě. Nyní měl Trutnov tu čest, aby ho mohl spatřit na vlastní oči. Skvělou podívanou také nabídl zřejmě nejlepší český soubor Cirk La Putyka. Strhující „kus“ ADHD byl toho jasným příkladem.

Není možné zapomenout ani na jednu veledůležitou premiéru festivalu Cirk-Uff. Poprvé v jeho historii se totiž publiku představil trutnovský soubor. V režii Kateřiny Talavaškové vystoupili s představením Pure tanečníci ze zdejší základní umělecké školy. Byla to „čistá“ podívaná, v šapitó měla velký divácký ohlas a byla zaslouženě odměněna dlouhotrvajícím potleskem.

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-Uff, který se od středy 29. května do neděle 2. června podeváté konal v Trutnově, dospěl do finále. Návštěvníci si jeho úroveň velice pochvalovali a mluvili o něm v superlativech. Libor Kasík, jeho hlavní organizátor a ředitel Společenského centra Uffo, dokonce považoval letošní přehlídku za nejlepší ve své historii.

Festival skončil včera posledním představením a také populární tak zvanou Pruhovanou výzvou. „Pokud kdokoliv stoupá vzhůru po štaflích a něco se mu pohupuje kolem krku, nevěstí to nic dobrého. Náš fotograf má však na konci popruhu nikoliv smyčku, nýbrž foťák,“ vyzvali organizátoři ke společnému vzpomínkové focení.

Toho včera odpoledne využilo několik desítek zájemců v pruhovaných, pro trutnovský festival typických tričkách. „Vždyť, kdo by si nechtěl pohledem na snímek připomenout partu, v jejíž společnosti prožil nezapomenutelné chvíle na našem festivalu. Tím spíš, když každý, kdo se v pruhovaném oblečení připojí ke společnému focení, získá originální festivalovou placku,“ připomenuli organizátoři.

 

Letošní Cirk-Uff tedy skončil, ale už nyní se lze těšit na ten příští, který bude jubilejní, protože desátý. Libor Kasík, hlavní organizátor festivalu a ředitel Uffa, by chtěl, aby vzniknul trutnovský projekt, v němž by se daly dohromady Češi a Australané, nejlépe ze souborů Cirk La Putyka a Gravity & Other Myths.

 

„Vytvořili by společné představení, které by festival ještě pozvedlo na vyšší úroveň. Zatím to nebylo z různých důvodů možné, ale věřím, že se na tom začne pracovat. Představení by pak mohlo být uvedeno právě při jubilejním desátém ročníku. To je moje velké přání,“ řekl.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama