reklama 

Divadlo? Chceme, aby diváci zažili společný až euforický zážitek, říká šéf Uffa

28.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 549
 • komentářů 1

Kvalita. To je od začátku jasná a jediná podmínka, která rozhoduje o tom, která divadelní představení budou uvedena v trutnovském Uffu. Podle jeho ředitele Libora Kasíka hrají roli v divadelní dramaturgii ještě další faktory.

Divadlo? Chceme, aby diváci zažili společný až euforický zážitek, říká šéf Uffa

„Chceme, aby diváci prostřednictvím představení zažili společný a u některých až euforický zážitek. Jindy zase něco, co je obohatí tím, že je přivede k zamyšlení. Neméně důležité je, aby se na jevišti čas od času objevila i kontroverze, která ale musí vždy stát na kvalitě a nebýt prvoplánová. Prohlubuje totiž toleranci a zbavuje nás předsudků, které v sobě všichni do jisté míry máme. Dalším důležitým prvkem je relax. Ten člověk potřebuje, ale měl by být spojený s nadhledem,“ prozradil ředitel.

Právě podle těchto kritérií jsou vybírány soubory z celé republiky a jejich divadelní představení. Za devět sezón jich mohli návštěvníci Uffa vidět více než 350. Mezi špičkové soubory, které se na trutnovské scéně objevily, nepochybně patří Dejvické divadlo, jejichž herci i režiséři patří k absolutní divadelní špičce.

Vyhledávaná představení také nabídly soubory z Městského divadla v Mladé Boleslavi či z ostravského Divadla Petra Bezruče. Uffo spolupracujeme i s novými divadly, mezi něž například patří velmi dobrý Buranteatr z Brna. „Je tedy možné u nás vidět nejen etablovaná divadla z Prahy, ale i z regionů. Pochopitelně se ohlížíme po tom, co se v tom roce v republice na divadelních scénách urodilo. Dbáme rovněž na vyváženost komedií a dramat,“ upozornil Kasík.

Z pohledu diváka je největší zájem právě o představení Dejvického divadla. Velký ohlas vzbudily připravované Líbánky na Jadranu s populárními herci Bobem Kleplem a Evou Holubovou. „Mám ale v této souvislosti špatnou zprávu. Kvůli dlouhodobé nemoci herce Klepla jsme museli hledat adekvátní náhradu, a tou bude Petr Nárožný,“ uvedl ředitel, který chválí trutnovské publikum. „Na představení, která se vyprodají velmi rychle, vždycky láká nejen známá herecká hvězda, ale také jejich kvalita.“

Diváci v Uffu, stejně jako i jinde v republice, dávají přednost komediím nebo tomu, co je nějakým způsobem zasáhne. Pro ředitele Kasíka osobně není divadelní forma podstatná. „Musí mě to strhnout a je jedno, zda jde o činohru, pantomimu nebo operu. Velký dojem na mě udělalo představení Dejvického divadla Ucpanej systém s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Také mě dostala Figarova svatba v režii Davida Drábka,“ vypočítal své divadelní „koně“. Při jednání s divadly má Uffo jednu velkou výhodu – velmi dobrou pověst v rámci uměleckého světa. Soubory do Trutnova jezdí rády a rády zde hrají. Jedinou komplikací bývá vyladit termín představení, protože herci jsou velmi vytížení a mají řadu jiných závazků. 

A kam by se mohlo Uffo ubírat v divadelní budoucnosti? „Rád bych u nás přivítal nějaký soubor, který se specializuje na nové formy divadla experimentálního ražení. Stále ale budeme dbát především na kvalitu,“ nastínil Kasík, který v Trutnově neuvažuje o uspořádání divadelního festivalu. „Ve městě je festivalů dost. Konají se zde Cirk-Uff, Trutnovský podzim, Jazzinec, Dance festival, v létě bude festival Na Bojišti, je toho hodně. Myslím si, že když to má mít úroveň, nelze pořádat festival každý měsíc. I když je to krásná věc, nyní opravdu o divadelním festivalu neuvažujeme,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Glos, klicperovodivadlo.cz, Michal Hančovský

 

Diskuse

1.7.2019 Jiri Klas
Ať se sem zvou umělci na úrovni a ne Hřebejk Klus to jsou takový co místo hraní jsou pravcacky založení je to hnus!! A jim podobní stačí že sem jezdil Havel tak jak to zde bylo rud tak to je modré !

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama