reklama 

Gravity & Other Myths no Limits aneb Australané bořili limity v nadšeném šapitó

2.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 539

/VIDEO/ Dvakrát měli návštěvníci mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-Uff v Trutnově, který dnes vstoupil do posledního dne, možnost vidět na vlastní oči úžasné artistické umění australského souboru Gravity & Other Myths v představení A Simple Space.

Gravity & Other Myths no Limits aneb Australané bořili limity v nadšeném šapitó

„Většině návštěvníků nemusím snad ani říkat, že jde o světovou špičku,“ prozradil přesto ředitel Uffa Libor Kasík krátce předtím, než tato company vtrhla jako vítr do šapitó. O tomto představení nejde mluvit nijak jinak než v superlativech. Je naprosto bez veškerých myslitelných limitů. Na malém prostoru před zaplněným a nadšením vykřikujícím hledištěm, za téměř trvalého aplausu, předvedl soubor bezchybný, fyzický velmi náročný a adrenalinový výkon.

„Sedm vynikajících, syrových, zběsilých a zároveň jemných akrobatů posouvá své fyzické limity bez jakéhokoliv omezení,“ stojí trefně v charakteristice jejich „majstrštyku“, doprovázeného téměř strojovým výkonem perkusionisty, který v samém závěru předvedl uprostřed arény interaktivní akustický bubenický výkon pro své ruce a tělo. Velkou pozornost pro pobavení diváků však vzbudil menší striptýz, při skákání přes svištivé švihadlo. Každá chyba stála účastníka klání jeden svršek.

To už hlediště burácelo smíchy, když jeden z členů soboru skončil před očima diváků tak, jak ho Bůh stvořil samozřejmě s tím, že si intimní partie cudně zakryl dlaněmi. Větší část představení však byl akrobatický koncert. Jeho protagonisté byli vyzbrojeni na prosté scéně pouze hrubou silou, kočičí hbitostí a lidskou otevřeností, kdy se bezelstně zbavovali svých selhání i slabostí.

A Simple Place, představení, kterého se jako komparsista zúčastnil i ředitel Kasík, zkrátka nemělo chybu. Byla to podívaná, která v intenzivních myšlenkách zaměstnávala diváky vycházející po jeho skončení z šapitó. „Považuji to za neuvěřitelný zážitek. Soubor předvedl něco, co se vidí málokdy,“ nechal se slyšet starosta města Ivan Adamec. Také Jitka Procházková z Prahy nemohla ze silného emocionálního zážitku popadnout dech.

„Ze začátku jsem se bála, že si akrobaté ublíží, že někdo z nich skončí mezi diváky, prostě, že se stane něco nepříjemného. Když jsem ale viděla tu jejich suverenitu, naprostou sehranost a samozřejmost všech kreací, bát jsem se přestala. Odjíždím z festivalu Cirk-Uff velmi pozitivně nabitá, obohacená a plná nevšedních zážitků,“ uvedla návštěvnice novocirkusové přehlídky. To, co viděli diváci v Trutnově, Australané předváděli i na dalších světových scénách.

A jak jejich výkon stručně, ale přesně komentovala zahraniční média? „Naprostý triumf,“ napsal prestižní list The Guardian. Three Weeks na největším festivalu nového cirkusu na světě Fringe Festival ve skotském Edinburghu zase označil představení za inspirativní a působivé. „Připravte se na to, že se vám bude tajit dech,“ upozornil diváky tento list. A dech se publiku v Trutnově skutečně skoro nepřetržitě tajil.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama