reklama 

Módní přehlídka obohatila díla podkrkonošských jubilantů

17.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 735

Již posedmé uspořádalo Centrum uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové vyhledávanou a oblíbenou událost Den otevřených ateliérů. K této aktivitě se pravidelně přidává i Spolek podkrkonošských výtvarníků v Trutnově, který v sobotu, jako už tradičně, rozbil svůj hlavní umělecký stan vedle Uffa.

Módní přehlídka obohatila díla podkrkonošských jubilantů

Tentokrát šlo s kůží na trh čtrnáct členů spolku, který slaví jubilejní třicáté narozeniny. Malby, kresby, fotografie, paličkované práce, objekty, sochy, dřevořezbářská díla, to všechno divácké veřejnosti představili Zdena Bočarova, Robert Fürbacher, Karolína Hrušková, Kateřina Hůlková, Martin Kašpar, Jaromír Komínek, Ctibor Košťál, Milan Maksymov, Milan Pejřimovsky, Martin Reindl, Miloš Trýzna, Adam Valenta, Alena Valentová, Eva Weberová.

Hostem dne byla mladá a talentovaná Sofie Fenyková. Svůj ateliér, dílnu i zahradu stejně jako v minulých letech otevřel v Mladých Bukách všem zvídavým návštěvníkům člen spolku, řezbář a sochař Roland Hantl. Návštěvnost letošního ročníku trochu limitovalo horké počasí a také řada akcí, které se v Trutnově konaly.

Tradiční součástí akce, která je zaměřena na výtvarné umění, je tradiční fotokoutek náčelníka spolku Ctibora Košťála. „Kromě dalších lidí, a z toho mám největší radost, se přišli vyfotit i cyklisté, kteří absolvovali Krakonošův cyklomaraton. Už tady byli loni a letos se stavili pro fotku z minulého ročníku. Je to taková satisfakce za ty moje duševní krádeže,“ řekl nám náčelník. Nejstarší fotku, která vznikla v roce 2015, si vyzvedl Vladimír Jůzl, bývalý tajemník Městského úřadu v Trutnově.

Navíc si výtvarníci společně s veřejností namalovali obraz na rozměrnější formát sololitu. „Každý, kdo měl zájem, se mohl podílet na společné malbě. Výsledkem je, že z toho vznikla velká abstrakce,“ poznamenal fotograf. Patrně nejvíce lidí přišlo na avizovanou premiérovou módní přehlídku modelů členky spolku Kateřiny Hůlkové u Uffa, což byla zásadní novinka letošního Dne otevřených ateliérů v Trutnově.

Podle autorky modelů byla módní přehlídka tak trochu improvizace, protože čas na její realizaci byl krátký. „Prezentovali jsme celkem třináct modelů, některé z nich byly přímo na zakázku. Většinu tvoří moje letní šaty. U některých z nich jsem se nechala inspirovat. Zakládám si na to, že se snažím šít klasickými technikami a nabízet zákaznicím to, co nenajdou v obchodě,“ prozradila Hůlková. Ta je zároveň autorkou loga spolku, který letos slaví 30 let existence.

„Hlavním motivem loga je malířská paleta. Barevná rozfázovanost má symbolizovat žánrově mnohovrstevnaté zaměření spolku. Od fotografů, malířů, přes krajkářku, sochaře až po šperkařku,“ prozradila Hůlková. Letošní třicetiny spolku vnímá náčelník Košťál jako něco neuvěřitelného.

„U některých členů je to více než polovina aktivního života. Každému včetně mě to ovlivnilo a formovalo život.  Už si bez něj nedokáži život představit.Byla by tedy škoda, kdyby spolek zaniknul. Aby se to nestalo, je třeba ho stále doplňovat novou krví,“ dodal Košťál s tím, že mu dělá radost povědomí lidí nejen o spolku, ale také o Dni otevřených ateliérů.

Hlavním cílem a smyslem tohoto dne je prohloubení dialogu mezi umělci a širokou veřejností, vzájemné setkávání výtvarníků a také podpora cestovního ruchu. V Královéhradecké a Pardubickém kraji se letos představilo 47 uměleckých míst. „Návštěvníci tak mohli zavítat nejen do velkých galerií, ale také do dílen malířů, hrnčířů, sochařů, fotografů, řezbářů i designerů,“ vysvětlili pořadatelé z Impulsu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama