reklama 

Nad Bojištěm se bude vznášet vůně kávy, vypukne tam festival Kafe & Jazz 2019

13.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1170

Představit veřejnosti rozdílné přístupy v přípravě kávy, trendy v kavárenství a zajímavosti z kavárenského světa, a také návštěvníky vzdělávat. To je hlavní cíl festivalu Kafe & Jazz 2019, který se zaměřuje především na fenomén kávy, kavárnictví a pražíren i na hudbu dotýkající se jazzu a jeho fúzí. Dva dny ochutnávek kávy v doprovodu muziky začnou už zítra v areálu Na Bojišti v Trutnově.

Nad Bojištěm se bude vznášet vůně kávy, vypukne tam festival Kafe & Jazz 2019

V Coffee Stage bude v 17 hodin zahájena vernisáží výstava Evy Cello z Trutnova, která se od roku 2003 zabývá uměleckým zpracováním kávy ve formě šperku a spolupracuje s kávovými pražírnami po celém světě. Návštěvníci festivalu uvidí obrazy z kávových zrn, kávové sútry a unikátní kávové šperky. Příznivci režiséra Jima Jarmusche se ve 20 hodin mohou těšit na promítání legendárního filmu Kafe a cigára.

Kromě toho vystoupí kvarteto The Abs, v níž hraje trutnovský kytarista Vít Beneš. To pak na pódiu vystřídají nová formace Sirsch a dvojice Cabaret Maňana. Hlavní program festivalu, který doprovodí přehlídka předních a zajímavých českých pražíren a kaváren napříč Českou republikou, vypukne v sobotu. To už bude živo na několika scénách. Na Coffee Stage se budou prezentovat pražírny a uskuteční se tam také různé workshopy.

Na Music Stage fanoušky dobré hudby čekají koncerty rozmanitých žánrů. Jednou z hvězd festivalu nepochybně bude orchestr Ondřej Havelka and his Melody Makers zabývající se autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým. Vitální jazzový výraz interpretů je umocňován smyslem pro show, nadhledem a humorem. Strhující hra orchestru je korunována výkony sólistů, především pak uměleckého ředitele bandu - zpěváka, speakera a tanečníka Ondřeje Havelky.

Kromě dalších seskupení za zvláštní pozornost stojí vystoupení formace Jazzinec Q. složené z žáků Základní umělecké školy v Trutnově pod taktovkou Tomáše Katschnera, organizátora a zakladatele věhlasného festivalu Jazzinec. Členem kapely je mimořádný hudební talent, ani ne desetiletý trumpetista Petr Stránský. Ten je držitelem ceny Objev roku 2017, kterou mu udělily Trutnovinky a navíc získal ve věkové kategorii do devíti let 1. cenu v celostátním kole soutěže žáků ZUŠ.

Součástí premiérové přehlídky v areálu Na Bojišti bude přednáškový stan. Například autorka výstavy Eva Cello tam představí kávu od A až po Z. Další příspěvky se budou zabývat minulostí, současností i budoucností kavárenství nebo třeba drážďanským kavárenským životem. O záměru uspořádat festival Kafe & Jazz mluvil už loni jeho organizátor a provozovatel areálu Roman Dorňák.

„Příští rok bude festival jazzu a kávy ve spolupráci s českými pražírnami. Prostě chceme přitáhnout na Bojiště současné věci a oslovit jimi další lidi. Rozhodně je pro nás důležité, aby při akcích návštěvníci v areálu zůstávali. Plánů máme hodně,“ řekl loni v rozhovoru pro Trutnovinky pořadatel aktuálního festivalu Roman Dorňák. Další informace.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv festivalu Kafe & Jazz, Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama