reklama 

Zážitkový vlak. Divadlo, které baví i vzdělává

25.6.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1073

Jak pro malé, tak velké diváky přichystal spolek Rýbrcoul - duch hor, který Trutnovinky vyhlásily Událostí roku 2018, na letošní rok sérii nevšedních divadelních představení na kolejích. Takzvané zážitkové vlaky jezdí na trase Trutnov - Svoboda nad Úpou - Trutnov a cestujícím v nich společnost dělají zdejší ochotnické soubory.

Zážitkový vlak. Divadlo, které baví i vzdělává

Myšlenka zážitkového vlaku se zrodila v hlavě předsedy spolku Rýbrcoula Jana Duduše, který chtěl přijít s něčím originálním. „Když jsme v loňském roce vymýšleli doprovodný program k hlavní akci, chtěli jsme prvotní nápad s otevřenými hospodami rozšířit ještě o nějakou zajímavou atrakci, která tady ještě nebyla,“ prozradil a dodal, že inspirací se mu staly jeho děti, které rády jezdí mašinkou.

Počáteční myšlenkou byl hudební vlak, z něhož se následně vyklubala trošku akčnější varianta, která je i nositelem příběhu. „Naším cílem je zábavnou a vzdělávací formou seznámit veřejnost s historií Krkonoš. Program ve vlaku je určený pro děti i dospělé a snažíme se, aby byl pokaždé jinak tematicky zaměřený,“ zdůraznil Jan Duduš.

Po oslovení ke spolupráci se nápad okamžitě zalíbil i místním divadlům, která ho přijala s nadšením, jelikož to berou jako zajímavý způsob zviditelnění svého souboru. Absolutně bezproblémová byla také domluva se železnicí. „Samozřejmě čím větší organizace, tím větší papírování, proto jsme ke spolupráci oslovili místní společnost GW Train Regio zajišťující spoje mezi Trutnovem a Svobodou,“ přiblížil Duduš. Velkou překážkou se mohlo zdát letošní rozšíření klasických spojů až do Svobody, ale organizátoři Rýbrcoula pro „své“ vlaky našli volné termíny, a to o nedělích od 12.30 a 14.30 hodin.

Kapacita jednoho pohádkového vlaku (dva vagóny) je 100 osob, takže jedné akce se zúčastní kolem 200 diváků. Ohlas u veřejnosti vyvolala velký, první březnový vlak byl vyprodaný. „Děti se bavily a měly třeba možnost podívat se i do loupežnické sluje nebo ochutnat loupežnický oběd,“ narážel Duduš na první pohádku Loupežníci z Rýchor v podání svobodského Divadla S.N.Ú. V dubnu pak patřil vlak úpickým ochotníkům a v květnu se v něm představilo trutnovské Ďyvadlo Neklid, které si jako téma vybralo návštěvu císaře Josefa II. a generála Laudona v Malé Úpě. Ta se bude opakovat ještě jednou, a to už za pár dní v neděli 30. června.

„Hlavní představení se odehraje na konečné zastávce ve Svobodě. Po dobu jízdy vlaku se v jednom vagónu uskuteční menší představení, které s daným tématem souvisí okrajově, ale použijeme v něm stejné figury. Ve druhém vagónu pak budeme rozdávat naše Rýbrcoulovské noviny, v nichž se cestující seznámí s postavami z bájí i Rýbrcoulem,“ prozradil vedoucí Ďyvadla Neklid Petr Vanžura, který je zároveň člen spolku Rýbrcoul - duch hor. Při zpáteční cestě se program ve vagónech otočí. V obou vagónech budou cestující aktivními účastníky děje.

„Uvidíme, jak zážitkové vlaky přijme veřejnost. Naším cílem je ale do budoucna vypravovat vlaky nejen do Svobody, ale i Žacléře a Polska. Všechno je o penězích,“ naznačil Jan Duduš. Předprodej jízdenek probíhá v inforecepci trutnovského Uffa a v městských knihovnách ve Svobodě nad Úpou a Mladých Bukách.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Kateřina Svobodová

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama