reklama 

Extrémní festival s Cannibal Corpse, filmem o Čurbym a pivní revolucí

2.7.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1921

/VIDEO/ Metalový festival Obscene Extreme je největším festivalem svého druhu na světě. Když projdete bránou na trutnovské Bojiště, vejdete do světa, kde vás může potkat všechno. Letošní svátek všeho extrémního, šíleného a zvráceně humorného začíná zítra, respektive dnes večer Obscene Extreme Pre - Party v Pasáži.

Extrémní festival s Cannibal Corpse, filmem o Čurbym a pivní revolucí

Před rokem zažilo Bojiště velké jubileum. O tom, že dvacátý ročník setkání s tou nejtvrdší, nejrychlejší a nejdrsnější muzikou byl něčím naprosto výjimečným svědčí fakt, že OEF byl v hudebních cenách Břitva 2018 vyhlášen nejlepším festivalem roku. Stalo se tak po 16 letech teprve podruhé v historii, když trutnovský festival porazil 15 let trvale vítězící Brutal Assault. „Ohlasy byly fantastický,“ nechal se slyšel hlavní šéf Miroslav „Čurby“ Urbanec.

Tradičním otvírákem bude středeční odpolední Freak festival v prapodivných disciplínách včetně bičování. „Myslím, že ty disciplíny se v průběhu let tak vytříbily, že nic lepší, ani vtipnějšího stejně nevymyslíme,“ usmál se Čurby. Večer se můžete těšit na punkový rozjezd v podání deseti kapel z celého světa a po půlnoci na premiéru filmu Čurby, který loni na Bojišti natočila švédská produkce. Repríza poběží v sobotu ráno.

O hudební nálož 21. ročníku OEF se postará asi 78 skupin a hned ve čtvrtek přijde na řadu hlavní hvězda, největší death metalová legenda - američtí Cannibal Corpse, kteří v Trutnově ještě nikdy nehráli. Ale jestli jste se například dívali na film Ace Ventura: Zvířecí detektiv, tak jste ji tam mohli postřehnout hrát na pódiu.

Kapely jako Rot, Siege, Repulsion, Dropdead jsou pak další zvučná jména našlapané metalové přehlídce. Lowlife se představí v Trutnově na jediném letošním exkluzivním vystoupení této kapely v Evropě. „Nejedeme jenom grind, takže mě potěšilo, že si třeba takoví znovuzrození Vomitory vybrali právě náš festival,“ hlásil Čurby, kterého potěšilo, že se do Trutnova vrátí i kapely, které tady již několik let nebyly - Misery Index, Negative Approach, Vitamin X…

„Rád bych doporučil i kapely z menších scén, jako jsou třeba death metal mohykáni z Nepálu Ugrakarma, korejští grind fofrníci Little Puppy Princess, grindující Burst z daleké Nové Kaledonie, Sobras Del Descontento z Chile, venezuelské Mar De Rabia nebo třeba srbské thrash jezdce Nadimac,“ vypíchl další skupiny ze sestavy, která se blíží jeho teenagerovským snům.

Pro zajímavost čtvrteční program OEF zahájí trutnovská skupina Člověk v plísni.

Čurby a jeho parta lidí se však nesoustředí jen na hudební nálož. Největší letošní novinkou bude tzv. pivní revoluce, protože návštěvníci festivalu budou mít možnost poprvé ochutnat piva i od malých pivovarů. „To si myslím, že je velký skok, na velkých festivalech tohle ještě není. Vybrali jsme opravdu pivovary, které jsou vysoko hodnocené,“ upozorňuje hlavní pořadatel.

Jedná se o pivovary Trautenberk, Mordýř, Clock a Čestmír, přičemž posledně dva jmenovaní uvaří i speciální dávku (o 5000 litrech) Obscene Extreme piva - Indian pale lager Blaster a Summer Ale 11° - „Grinder OEF“. „Možná to zní divně od letitého abstinenta, ale pivo je prostě náš festivalový nápoj. A já, když vidím to nadšení všech těch sládků řemeslných pivovarů, tak mi to prostě připomíná mě,“ tvrdí Čurby. Na OEF bude poprvé i Cashless systém (placení náramkem).

Je pravda, že letošní ročník asi nepřekoná ten loňský jubilejní, o kterém Čurby prohlásil, že to bylo to nejlepší, co tady udělalo, navštívilo ho přes 7500 lidí ze 73 zemí a na pódiu se vystřídalo 84 kapel, ale určitě to znovu bude stát za to!

„Bavte se, radujte se, užijte si unikátní OEF týden, potkejte staré přátelé, udělejte si nové a žijte naplno. Tenhle týden už se nikdy opakovat nebude!“ zve od zítřka do neděle na festivalové Bojiště Čurby, který ve čtvrtek bude slavit 45. narozeniny.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama