reklama 

Král renesance Kudrnáč: Krajiny, zátiší, akty i „božský“ Karel

6.7.2019  •  Kultura  • 
čtenost 534

/VIDEO/ King of Renaissance, tedy Král renesance. To je název aktuální výstavy obrazů a plastik Filipa Kudrnáče v Galerii Uffo. Tento absolvent Akademie výtvarných umění v Praze se jako malíř ve své tvorbě obrací ke klasikům realistické malby 19. století. Sam říká, že jeho vzory jsou například Chittussi, Jean Leon Gerome, Hynais nebo Bouguereau.

Král renesance Kudrnáč: Krajiny, zátiší, akty i „božský“ Karel

Zatímco současná česká výtvarná scéna směřuje k rozmanitým instalacím, videoartu a podobně Kudrnáč se drží „nemoderní“ klasiky a ke ztvárnění krajin, zátiší i aktů mu slouží jeho výrazný výtvarný talent. A není to jeho jediné nadání. Rád totiž zpívá. „Renesance u Filipa spočívá v tom, že se věnuje nejen malbě, ale i zpěvu a dalším věcem. Ta minulost se v něm spojuje s autentickou současností. To z něj vyzařuje,“ řekl při vernisáži ředitel Uffa Libor Kasík.

Umělec si pochvaloval prostory galerie, kde svá díla vystavuje. „Je to nádherné prostředí a ideální prostor,“ potvrdil. Kudrnáč šel původně na akademii studovat sochařinu a u přijímacích zkoušek komisi profesorů představil bustu svého bratra, což sklidilo úspěch. Od začátku se ale věnoval krajinomalbě.

„Ta často vzniká přímo v plenéru. Vracím se několikrát na stejné místo, ve stejnou dobu, abych zachytil denní světlo a náladu konkrétního času,“ vysvětluje malíř. Součástí expozice jsou také působivá zátiší, které Kudrnáč maloval především v minulém roce. „Zátiší jsem se učil malovat na střední škole. Potom byla v tomto směru pauza, teprve až po letech jsem se k nim vrátil a hrozně mě to bavilo,“ uvedl.

Co ho ale baví primárně, jsou ženské akty, které rovněž zdobí stěny galerie. „Je to náročná disciplína, které se právě pro její obtížnost už dnes málokdo věnuje,“ poznamenal umělec, který neopomenul v Trutnově přiblížit i sochařskou tvorbu. Kromě busty svého bratra, věnoval svůj umělecký čas také svým pěveckým idolům Karlu Gottovi a Elvisi Preslyemu.

„Rád jsem je oba od dětství poslouchal v rádiu a pak jsem zkoušel zpívat jejich romantické písně. Maluji i třeba podle fotek, stejně vznikla i Karlova busta, kdy na začátku byla jeho fotografie,“ vysvětlil Kudrnáč, který krátce předtím, než měl v rámci vernisáže v sále Uffa samostatný pěvecký koncert, tak si ještě v galerii v duetu s ředitelem Kasíkem s chutí zazpíval a pozval tak návštěvníky do sálu, kde naplno předvedl svůj pěvecký um.

Zazpíval zhruba patnáct svých oblíbených songů, které dnes už nejsou moc často slyšet. „Často si vybírám i méně známé zpěváky, kteří mají krásné hlasy. Zazní také písně od francouzského klasika Charlese Aznavoura, kterého jsem loni viděl na koncertu a na pódiu jsem mu daroval obraz. Bohužel pár měsíců na to zemřel,“ dodal Filip Kudrnáč, jehož výstava potrvá do 16. července.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek   

    

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama