reklama 

Levitující Marie sochaře Gabriela vyrazila z Trutnova ozdobit náměstí v Hořicích

30.4.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1193

/VIDEO/ Čilá spolupráce sochaře Michala Gabriela a Rudolfa Kaspera, majitele trutnovské firmy Kasper Kovo, stále pokračuje. Po rozměrných sochách Žraloka a Koně vytvořených podle sochařova návrhu z nerezových segmentů, byla vytvořena stejnou technologií další socha nazvaná Levitace.

Levitující Marie sochaře Gabriela vyrazila z Trutnova ozdobit náměstí v Hořicích

Ta se nyní vzdálila ze svého domovského Trutnova a na přechodnou dobu ozdobila severní část náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích v místě nově zkultivovaného parku, kde byla také slavnostně představena tamní veřejnosti. Na čtvercovém půdorysu nerezového sloupu se vznáší a k obloze zrak upíná postava ženy uvnitř rastrů z nerezových plátů.

Dílo vytvořené touto technologií divákovi umožňuje spatřit levitující figuru z určitého úhlu pohledu, aby se při jiném socha ztrácela a splynula s fotografickou přesností se svým bezprostředním okolím. „Je to jakási protichůdnost mezi hmotným a nehmotným, mezi tím, co je viditelné, skutečné a tím, co je pod povrchem,“ vysvětlila při slavnostním uvedení sochy do veřejného prostoru ředitelka trutnovské městské galerie Lucie Pangrácová.

Když se uvažovalo o větším vyniknutí metr padesát centimetrů vysoké sochy, byl zvolen nerezový sloup. Dílo spojením soklu se sochou bylo pak autorem trochu s nadsázkou nazvané Mariánský sloup. Nejen pro svůj tvar korespondující s v ose se skrývajícím kamenným sloupem na hořickém náměstí, ale také proto, že modelem pro figuru byla sochařova dcera Marie. „Jde o snoubení tradice mariánských sloupů s modernou a současnými prvky,“ uvedla ředitelka trutnovské galerie.

Její slova potvrdil i sochař Gabriel. „Nově upravené místo skvěle koresponduje s materiálem, který jsem použil k vytvoření své sochy i s nedalekým mariánským sloupem. Jsem skutečně rád, že díky spolupráci s panem Kasperem a jeho trutnovskou firmou se podařilo ve velmi krátkém čase necelého měsíce proměnit sochu z komorní v monumentální,“ prozradil sochař.

Přestože Michal Gabriel začínal původně s klasickou figurální sochou, na přelomu tisíciletí se soustředil na zcela nové trendy v sochařství. Začal využívat digitální technologie, které do sochařské tvorby vnášejí úplně jiné možnosti a nový způsob uvažovaní. Příkladem toho je i tato socha původně nazvána Levitace, která nyní stojí v Hořicích, aby se po čase opět vrátila zpět domů, do Trutnova.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama