reklama 

Tanečníci „zušky“ vzdali hold Malému princi a jeho Růži

28.4.2019  •  Kultura  • 
čtenost 781

„Milá Růže…,“ tak začíná dopis, který píše ze Země Malý princ své Růži. Je to i začátek příběhu, který v pátek v trutnovském Uffu vyprávěli při závěrečném představení žáci tanečního oboru Základní umělecké školy v Trutnově. V působivém vystoupení pod vedením učitelek Kateřiny Talavaškové, Jany Michaličkové a Blanky Matyskové se nechali inspirovat mimořádným literárním dílem.

Tanečníci „zušky“ vzdali hold Malému princi a jeho Růži

A to není nic menšího než kniha Malý princ, „majstrštyk“ francouzského spisovatele Antoine de Saint Exupéryho, která se stala legendou moderní světové literatury. Cesta Malého prince z asteroidu B 612 v podání žáků „zušky“ do náruče rozlehlého vesmíru je o mnoha setkáních, síle přátelství i lidech, kteří zapomněli na důležité věci ve svých životech.

„Co je důležité, je očím neviditelné,“ řekl Malý princ, „a pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá.“  Autor napsal a poprvé vydal Malého prince v roce 1943, pouhý rok před tím, než jeho letadlo zmizelo během průzkumného letu nad Korsikou. Je jen málo knih, kterých by si dospělí cenili stejně jako děti.

Tento lyrický příběh s pohádkovým nádechem usiluje o nalezení pravého smyslu života. Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo větší radost než pijákovi plná láhev, podnikateli peníze a panovačnému králi nezměrná moc.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama