reklama 

Grusovy ilustrace doprovázejí klasiky, i Záhadu hlavolamu

13.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 383
 • komentářů 1

Ateliér, to je název výstavy trutnovského malíře Jiřího Gruse, která bude zahájena vernisáží ve středu v 17 hodin v Galerii města Trutnova. Výtvarný autor veleúspěšného komiksu Drak nikdy nespí vystavená díla, která vznikla právě v jeho ateliéru, obrazově doprovodila texty literárních klasiků pro edici Modern Czech Classics.

Grusovy ilustrace doprovázejí klasiky, i Záhadu hlavolamu

Mezi tyto mistry patří spisovatelé Bohumil Hrabal, Karel Poláček, Eduard Bass, Vladislav Vančura, Jaroslav Hašek a také Jaroslav Foglar, jehož stěžejní román Záhada hlavolamu Grus rovněž opatřil ilustracemi. Právě jeho ilustrátorská tvorba je stěžejní pro trutnovskou expozici.

Ta mimo jiné nabídne pohled nejen do zákulisí autorova ateliéru, ale představí také v kompletním průřezu desetiletou spolupráci s nakladatelstvím Karolinum. Jiří Grus, který absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Zdeňka Berana, se věnuje se malbě, ilustraci a komiksu.

Za své komiksové práce získal v letech 2007, 2008, 2009, 2012 a 2016 Cenu Muriel. Navíc 10. června převezme Kulturní cenu města Trutnova. V souvislosti s jeho výstavou se ve středu 5. června od 17.30 hodin uskuteční setkání s autorem, který osobně přiblíží svou práci ilustrátora a malíře. Výstava Ateliér potrvá do 20. června.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

 

Diskuse

14.5.2019 Jaroslav Dvorský
Jiří Grus – kvalita plus! Svým tvůrčím příkladem bohatě ilustruje strhující příběh o české domovině a jejích lidech, o pokladu českých liter, o svých trutnovských kořenech i svém vesmíru...

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama