reklama 

Kulturní ceny města Trutnova převezmou sochařka Paulina Skavova a malíř Jiří Grus

2.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 613

To, o čem se v Trutnově šuškalo, potvrdilo na svém letošním druhém zasedání zastupitelstvo města. Kulturní ceny města Trutnova za rok 2018 budou uděleny výrazným trutnovským umělcům, sochařce Paulině Skavove a malíři Jiřímu Grusovi. Kulturní komise rady města vybírala z celkem sedmi nominací.

Kulturní ceny města Trutnova převezmou sochařka Paulina Skavova a malíř Jiří Grus

„Tentokrát se rozhodla ocenit výjimečnou generaci trutnovských výtvarníků, kteří působí nejen v Trutnově, ale jsou respektováni v rámci celé republiky i ve světě,“ uvedl předseda kulturní komise Libor Kasík s tím, že po společné diskuzi a hlasování se komise rozhodla navrhnout zastupitelstvu právě tyto dva umělce, které nominoval učitel výtvarného oboru zdejší základní umělecké školy Jaroslav Dvorský.

Sochařka Skavová se držitelkou trutnovské kulturní ceny stane za vytvoření plastik pro veřejný prostor nejen v Trutnově, za obnovu válečných pomníků a památníků i tvůrčí činnost v roli kurátorky Galerie Uffo, ve které působí již osm let. V roce 2017 bylo v městském parku odhaleno její sousoší Tanec smrti podle původního díla Emila Schwantnera. Čtěte také. Známá je také její plastika Rýbrcoula, která zdobí kruhový objezd na Krkonošské ulici.

„Že získám tuto cenu jsem se dozvěděla od Libora Kasíka. Musím říci, že mě to dojalo, protože jí převezmu společně s Jirkou Grusem. Je skvělé, že ji dostaneme právě v tomto tandemu,“ řekla nám sochařka a poznamenala, že cena znamená jistou zodpovědnost a zároveň závazek. „Musím říci, že si na tuto cenu připadám ještě poměrně mladá. Potěšilo mě to ale a cítím hrdost vůči městu Trutnova. Samozřejmě ceny v umění jsou specifické, protože umění se nedá změřit jako sport,“ dodala.

 

Druhý držitel ceny Jiří Grus je originální, svébytný a brilantní malíř i kreslíř. Jeho dílo zahrnuje nejen malbu, ale hlavně komiksovou tvorbu a knižní ilustrace. Vypíchnout je třeba výtvarný doprovod festivalu Cirk-Uff a nedávný Grusův „majstrštyk“, kterým bylo ilustrování plnobarevného a stošedesátistránkového komiksu Drak nikdy nespí, který reprezentoval tři roky usilovné tvůrčí práce. Čtěte také.

To přineslo zaslouženou odměnu. Na mezinárodním komiksovém festivalu Koma v Brně získal autor prestižní cenu Muriel za nejlepší původní kresbu. Grus si přál, aby kresbami i scénářem bylo zdůrazněno sepětí s krajem a místem, z něhož malíř vzešel. „Je důležité si to pořád celý život uvědomovat. Nemusí to být náhoda, odkud člověk vzešel, protože z toho místa lze čerpat sílu a energii. Je to důležité. To všechno pro mě tato kniha znamená,“ uvedl umělec, který bude mít od 15. května v městské galerii samostatnou výstavu Ateliér.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama