reklama 

Odhalení díla sochařky z Trutnova se stalo událostí roku

3.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 957
 • komentářů 1

Nejenže už brzy převezme Kulturní cenu města Trutnova, ale navíc odhalení jejího díla v Hradci Králové se stalo Událostí toku 2018 krajského města. Památník poručíka Jana Gayera a padlých legionářů z první světové války vytvořila trutnovská sochařka Paulina Skavova ke 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

Odhalení díla sochařky z Trutnova se stalo událostí roku

Je to další dílo, které bylo odlito v umělecké slévárně v Horní Kalné, s níž sochařka spolupracuje již dvacet let. Je v nadživotní velikosti a jak uvedla autorka, bylo na něj v jejím ateliéru spotřebováno 350 kilogramů hlíny. Nový památník nahradil ten původní z roku 1937 od architekta Oldřicha Šmída a sochaře Josefa Škody, který byl po třech letech zničen nacisty. Součástí díla je také reliéf s Gayerovým vyobrazením.

„Předlohou mně byly dobové fotografie, originální výstroj a kopie zachované původní miniatury sochy,“ vzpomíná Skavova. Socha byla odlita do vosku a po zpřesnění drobných detailů do bronzu ve slévárně. Sochařka se podobným zakázkám nevyhýbá a jak nám sdělila v rozhovoru pro Trutnovinky, je typ pracanta a úkoly jí baví.

„Zakázky jsou pro mě výzvou, zda jsem schopná takový úkol splnit. Takže mezi zakázkou a volnou tvorbou moc rozdíly nedělám, protože mě obojí naplňuje,“ řekla sochařka, která má za sebou například Tanec smrti, který stojí v trutnovském městském parku, dále sochu Rýbrcoula na kruhovém objezdu, draky u Autostylu, dráčka v Dračí uličce, permoníky na kašně Krakonošova náměstí, reliéf Komenského v Žacléři či tři busty prezidenta Masaryka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Pauliny Skavove

 

 

Diskuse

4.5.2019 Jaroslav Dvorský
Vážená a milá sochařko, srdečně blahopřeji k zaslouženému ocenění. Těší mne, že nás je víc, kdo právě v Tvých uměleckých počinech roku 2018 spatřuje zcela zásadní tvůrčí a občanský postoj ke 100. výročí naší novodobé státnosti a republiky. Právě v Tvé souvislosti nelze nepřipomenout jednu z ústředních myšlenek předevčírem světem skloňovaného Mistra Leonarda: „Štěstí dojde ten, kdo mnoho pracuje… Neomrzí mě nikdy sloužit, neunaví mne nikdy být prospěšný.“

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama