reklama 

Při strhujícím „kusu“ ADHD v podání Cirk La Putyka se v Uffu divákům tajil dech

30.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 727

/VIDEO/ Neklidné a strhující. To bylo první představení letošního devátého ročníku festivalu nového cirkusu Cirk-Uff. A aby ne. „Domácí“ soubor Cirk La Putyka totiž v trutnovském Uffu rozjel divokou podívanou na šikmé ploše, to vše v hyperaktivní intencích poruchy pozornosti označované ADHD. Tak se také nazývá představení jeho režiséra Rosti Nováka.

Při strhujícím „kusu“ ADHD v podání Cirk La Putyka se v Uffu divákům tajil dech

Ten jí sám trpí a do svých novocirkusových herců z různých koutů světa vtělil „fuck spratka“, jak ostatně stálo na pozadí scény. Akrobatické prvky na tyči, žonglérské umění, jízda na kolečkových bruslích i za vlasy zavěšený akrobat, to vše propojené s výraznou divadelností, která umocňovala celkové vyznění inscenace, divákům v hledišti tajily dech.

Company tím upozornila na to, že nejde jen o poruchu, ale že i toto onemocnění může mít jakýsi druhý plán, novou kvalitu života, nový pohled na svět, novou cestu… „Jde o příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Příběh autorský,“ vysvětlil principál Novák, který tvrdí, že kdyby neměl ADHD, nikdy bych nedokázal vytvořit company Cirk La Putyka.

Představení ADHD je kromě skvělých pohybových výkonů umělců cestou k fantazii, imaginaci, rozjitřeným emocím, živelnosti, je to jízda, která strhne, zaujme a jak říká hlavní pořadatel festivalu, ředitel Uffa Libor Kasík, „majstrštyk“ famózního souboru Cirk La Putyka, který je pro něj osobně souborem velmi oblíbeným a v Trutnově již z minulých ročníků festivalu Cirk-Uff zabydleným.

„Rád bych diváky pozval na další bohatý program, zejména pak na australská představení a jiné báječné soubory, které letos dorazily do Trutnova,“ uvedl ředitel Kasík. Reprízu včerejšího představení ADHD souboru Cirk La Putyka, které hledá řád v chaosu, lze vidět v repríze dnes v 19.30 hodin opět na scéně trutnovského Uffa. Ještě předtím, v 17.30 hodin, by však příznivci festivalu měli zajít do šapitó před Uffem.

Tam totiž poprvé v devítileté historii předvedou své umění účinkující z pořádajícího Trutnova. Žáci tanečního oboru Základní umělecké školy v Trutnově v režii Kateřiny Talavaškové uvedou premiéru svého představení Pure. „Pro nás je tento projekt jedno velké setkání, v němž můžeme společně a kreativně sdílet to, že děláme něco navíc, než je běžné,“ řekla režisérka. Pure uvidí nejdříve školáci v 11 hodin, veřejnost pak v 17.30 hodin.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovnky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama