reklama 

S nápady se roztrhl pytel, povídá pořadatelka Listování v Trutnově

12.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1156

Čtete rádi knížky? Líbí se vám divadlo? A že jste ještě nebyli na Listování v Trutnově? Tady je něco špatně a je nejvyšší čas to změnit! I trutnovskou kulturní scénu totiž již třetím rokem obohacuje projekt, který poutavou a netradiční formou předvádí vždy nějakou aktuální literární novinku. Ano, o tom je Listování!

S nápady se roztrhl pytel, povídá pořadatelka Listování v Trutnově

Seriál představení, který na jevištích kinosálu ZŠ Mládežnická nebo dokonce párkrát už i ve větších prostorách kina Vesmír, pořádá Barbora Chmelíková. Tento měsíc jsou v plánu Listování hned dvě, s pořadovými čísly 24 a 25. A pozor - jedná se o velice návykovou věc!

V prvním květnovém pořadu (už zítra 13. 5., Můj příběh 9:58) se představí i zakladatel Listování Lukáš Hejlík. Jakou máš od něj odezvu na trutnovskou „odnož“?
Lukáš Hejlík je patron Listování a je vždy rád, když jsou hlediště na jejich představení plná. Lukáš i herci, kteří pravidelně navštěvují Trutnov sami uznávají, že formu, kterou tu máme, nikdo nemá a velice je baví. Nyní Listování v Trutnově není pouze o knihách, hercích, čtení a autorech, ale také o přátelství, dobrotách a víně. To bývá vždy skvělá kombinace.

Vnímáš Listování pořád stejně, jako když jsi ho viděla poprvé?
Ne, ne. Vnímám ho úplně jinak. Když jsem viděla Listování poprvé, byla jsem pouze divák. A přeci jen mi přibývají další role - pořadatel, šatnářka, prodejce lístků a neustále se mi honí hlavou, jaký knižní titul by nás příště mohl překvapit. Pravda ale je, že od začátku se jedná o srdcovou záležitost a velice nakažlivou. Baví mě, když Listovači odchází s úsměvem, nadšení a v ruce listují knížkou, kterou si po představení nechali podepsat. Nevidím ho tedy stejně, je totiž lepší!

Podle čeho vybíráš knížky, příběhy, respektive autory?
V lednovém rozhovoru v TUTV jsem se zmínila, že budu ráda, když mi Listovači budou doporučovat jejich nápady a přání, koho by chtěli na představení vidět, nebo jakou knihou by si chtěli zalistovat. S nápady se roztrhl pytel a nyní je nám rok krátký.

V letošním roce se listovalo s takovými osobnostmi ve svých oborech, jako jsou spisovatel Michal Viewegh či expertka na zdravý životní styl Margit Slimáková. Splnilo to tvoje očekávání?
Obojí bylo wau! Obě přestavení byla skvělá, upřímná a hlavně přirozená. Samotnou mě překvapila lehkost těchto čtení. Myslím si, že pro většinu čtenářů je skvělé setkat se s autory, zeptat se na nezodpovězené otázky v knihách, zápletky ale také na osobní život, příběhy a hlavně zjistit, že jsou to také obyčejní smrtelníci.

V březnu proběhla i první Listovačka pro děti. Jaký ta měla ohlas a plánuješ další?
Ohlas byl boží. Děti byly nadšené, maminky spokojené a herci hráli skvěle. Vše tak jak má být. Zatím nemáme žádný termín další dětské Listovačky, ale určitě nějaká v brzké době bude.

Ve čtvrtek 23. května zavítá do našeho města na autorské čtení Jaroslav Kmenta. Co očekáváš od besedy s uznávaným redaktorem a autorem knížek Boss Babiš, Kmotr Mrázek či Svědek na zabití?
Jak už jsem zmínila, pozvání autorů většinou pramení od diváků a já pak v euforii píšu emaily, volám a zvu. Jaroslav Kmenta pozvání přijal téměř okamžitě s nadšením, že projekt Listování v Trutnově se mu zdá povedený a moc se těší. Myslím, že to tentokrát nebude ani tolik o čtení jako spíš o vyprávění, jaký je život investigativního novináře, jak se získávají tak citlivé informace a jak to ovlivňuje osobní život. Zda je takový novinář v ohrožení života nebo se to děje jen v jiných zemích. Jeho práce totiž neustále objevuje kostlivce nebo stoupá na kuří oka vlivným osobnostem. Očekávám, že jsou Trutnováci zvědaví a autorské čtení se zvrtne v parádní besedu.

Jak se bude Listování v Trutnově vyvíjet dál?
To je to, co nikdo neví. Celý projekt je postaven na emocích a náladě. A to se teprve uvidí. Listování v Trutnově oslovilo město Vrchlabí, zda bychom nepodpořili čtenářskou gramotnost u vrchlabských žáků. V červnu nás tam tak čeká autorské čtení s Michaelem Vieweghem asi pro 400 žáků 2. stupně s tématem Báječná léta pod psa a v září připravujeme Listování pro žáky 1. stupně a těch by mělo být asi 500. To je nejspíš jeden z nových směrů Listování v Trutnově. Raději to zaklepu na dřevo, aby se to nezakřiklo. Další, zatím v plenkách, je Opravdové Trutnovské čtení. Na těchto představeních by se měli objevit místní autoři. Aniž bychom to věděli, tak Trutnov je plný nadějných autorů. Ráda bych jim vytvořila prostředí pro zveřejnění knih a podporu tvorby. Samozřejmě nás čeká spousta skvělých Listování, autorských čtení a besed. Knih, žánrů a autorů je spousta a vše záleží na Listovačích, tedy vás. lisTUjte!

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama