reklama 

Show performerů z Izraele diváka zasáhne a nenechá ho v klidu

9.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 370

Představení, které diváka strhne a pohltí. To je projekt Svěcení jara, jenž vychází z monumentálního díla Igora Stravinského, v provedení špičkových izraelských performerů Yossi Berga a Odeda Grafa. Nyní ho má možnost vidět i trutnovské publikum v Uffu, a to zítra od 19 hodin.

Show performerů z Izraele diváka zasáhne a nenechá ho v klidu

Podtitulem představení jsou Obrazy z pohanského Ruska. Ve výkladu souboru izraelského souboru to spočívá v hledání étosu kultu, obětí a maskulinity. Choreografové a performeři však těmto věcem dávají současnou podobu, od výrazů bouřlivé sexuality, vášně, násilí, až po soucit a něhu. „Kvalitu představení u mě osobně určuje, jak na mě zapůsobí, jak mě dokáží do sebe vtáhnout. A tohle Svěcení jara to zvládlo vrchovatě,“ naznačil jeho sílu ředitel Uffa Libor Kasík.

Podle Ory Barfmana z izraelského listu The Jerusalem Post se prostřednictvím rituálů zabýváme obavami, naší komplikovanou existencí, vášněmi a konečností smrti. „Přesto, čím více nás násilí zasáhne, tím více se stáváme agresivnější, což nás často zneklidňuje vůči utrpení ostatních. Bergovi a Grafovi se podařilo vytvořit dílo, které stále nalézá prostor pro smyslné a soucitné scény jako důležité součásti reality,“ uvedl.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Uffa

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama