reklama 

Tam pod těmi Kerkonoši diváci sledovali v premiéře na pódiu

22.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 776

Koncertní síň Bohuslava Martinů byla včera svědkem netradičně pojatého představení folklorního souboru ZHOR při základní umělecké škole v Trutnově. Diváci, kteří se přišli podívat na premiéru představení Tam pod těmi Kerkonoši, totiž téměř splynuli s účinkujícími. Prostor síně byl upraven a návštěvníci se usadili do míst pro účinkující v prostoru pod balkónem.

Tam pod těmi Kerkonoši diváci sledovali v premiéře na pódiu

A právě tam v podání ZHORu zněly písně z hor a podhůří Krkonoš v programu, který připravili pedagogové Lenka Jiranová a Přemek Jiran, který se ujal role učitele a představením provázel. Úpravy písní jsou dílem Drahomíry Tvrdíkové a taneční část připravila Jana Michaličková. Soubor se v představení vrací do dob, kdy k sobě lidé měli blíž a tradice v jednotlivých ročních obdobích, provázené zvyky a rituály, utvářely rámec lidského života.  

Divák byl vtažen do děje nejen písní, tancem, ale také mluveným slovem. Vážné i humorné příběhy a vyprávěnky přednesl především pan učitel, ale rovněž tkadlec, koledníci, pasáci na horách i tetičky od plotny. Reprízu představení soubor odehraje v sobotu 1. června v Neratově, kam byl vybrán pořadateli krajské přehlídky ZUŠ Open.

Podle učitelky Jany Michaličkové ZHOR za poslední rok prošel velkými změnami v obsazení hudebním i tanečním. „Věkový rozptyl členů souboru od malých dětí až po dospělé dává velké možnosti při ztvárnění hudebních a tanečních čísel, zároveň je ale velmi náročný na výběr repertoáru,“ uvedla kantorka. Loni soubor velmi úspěšně reprezentoval trutnovskou „zušku“ na Mezinárodním folklorním festivalu v Červeném Kostelci.  

Program, který při něm uvedl, sklidil velký ohlas i přesto, že vlastně není typickým folklorním souborem. „Písně a především taneční zpracování je mnohdy stylizované. Folklor Krkonoš a Podkrkonoší není jednoznačnou záležitostí. Mísí se zde kultura česká, židovská, německá a částečně polská,“ prozradila Michaličková. Hlavním cílem souboru je vést děti k úctě k tradicím, které lze současným způsobem oživit a v odrazu dnešní doby poukázat na hloubku a moudrost života našich předků.

(hyš, jam)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama