reklama 

Trutnovská spisovatelka se setkala s Njorem, hrdinou své knihy

14.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 619

Když trutnovská rodačka Hana Hindráková napsala a v listopadu roku 2018 vydala svou knihu Nezlomný, která vypráví skutečný příběh plný bolesti, strachu, vzdoru a odhodlání o dětech ulice v africké Keni, asi netušila, že její hrdina Joseph Njoro Njoroge přijede do České republiky. K její radosti se to právě v minulých dnech stalo.

Trutnovská spisovatelka se setkala s Njorem, hrdinou své knihy

Njoro se stal hlavním hostem besedy na pražském knižním veletrhu Svět knihy. „Literární sál se postupně zaplnil a v průběhu besedy už se neměli nově příchozí kam posadit. Njoro vyprávěl o svém dětství na ulici, o době strávené v dětském gangu, o beznaději a o tom, jak si nepřál nic jiného než zemřít,“ uvedla spisovatelka.

Potom, díky pomoci jednoho člověka, došlo v jeho životě k pozitivnímu obratu a nyní se ve svém centru Global Hope stará o 110 chlapců, kteří by jinak živořili na ulici. Během besedy byl Njoro obdarován dortem s fotografií svého obličeje a obálky knihy, došlo i na přípitek a podepisování knih. „Podepsal jsem jich tolik, že už jsem to ani nepočítal,“ líčil nadšeně.

Spisovatelka Hindráková si večer v přítomnosti hrdiny své knihy pochvalovala. „Moc mě potěšilo, kolik lidí si přišlo poslechnout Njorův příběh. Jedna věc je, když si přečtete knihu, ale když to potom slyšíte od Josepha samotného, je to ještě úplně něco jiného a daleko silnějšího.“ Během svého krátkého pobytu Njoro v doprovodu trutnovské autorky absolvoval další besedy a stihl ještě několik výletů.

Byl se podívat na Pražský hrad, do Chrámu Svatého Víta, na Petřín, Karlštejn, do Koněpruských jeskyní a na zámek v Mníšku pod Brdy. „Z české kuchyně si velmi oblíbil katův šleh s bramboráky a svíčkovou. Fascinovaly ho tramvaje a kloubové autobusy, v nichž si pořídil nesčetně fotografií,“ vypočítala Hindráková. Jediné, co se mu v Čechách nelíbilo, bylo chladné jarní počasí. „Musím říct, že jsem fascinovaná, jak skvělý a skromný je to člověk,“ dodala spisovatelka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Hany Hindrákové

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama