reklama 

Pod šikovnýma ručičkama dětí vznikaly masopustní masky

14.1.2019  •  Kultura  • 
čtenost 331

Masopustní období je tady a s ním jsou spojené nejrozmanitější aktivity. Jednu s názvem Šikovné ručičky pro děti od pěti let připravila v sobotu ve zkušebně Společenského centra Uffo v Trutnově přední česká scénografka a výtvarnice Kristýna Täubelová, která žije ve Rtyni v Podkrkonoší.

Pod šikovnýma ručičkama dětí vznikaly masopustní masky

Tato dílna byla zaměřená zejména na tvorbu masek do maškarních průvodů. Děti při výtvarné dílně mohly popustit uzdu své fantazii a měly možnost zhotovit si masku z recyklovatelného textilu. Pod vedením zkušené umělkyně vznikala pozoruhodná textilní díla, kdy děti prvky masek vystřihovaly, vyšívaly a používaly také barevná peříčka, což je náramně bavilo.

Dílnu šikovných ručiček provázely zaujetí malých tvůrců a především radost z vlastní tvorby i výsledných prací, kde dostaly prostor vlastní nápady a fantazie. Děti se také naučily používat jehlu a nitě, s nimiž vyšívaly oči, nosy a ústa jednotlivých masek, které si pak samy vyzkoušely. 

 

Kristýna Täubelová se sice zabývá scénografickou tvorbou, ale také volné výtvarné tvorbě, zejména grafice, ilustraci, tvorbě autorských knih a sochařství. Získala Cenu Alfréda Radoka 2007 za scénografii v inscenaci Z knihy džunglí a hlavní cenu na prestižním Mezinárodním festivalu loutkářského umění v roce 2010. V roce 2014 měla ve foyer Uffa výstavu série grafických listů nejen z autorské knihy Nesmrtelný méďa.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama