reklama 

Řezbářovy roztančené nahé ženy zvýrazňují erotické obrazy

22.1.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1266

Kdo má rád erotické motivy ve výtvarném umění, neměl by si nechat ujít aktuální výstavu v Galerii Draka v Trutnově. „Své ženy“ nezahalené a v rozmanitých pózách zde vystavuje dřevořezbář Milan Pejřimovský (62) z Mladých Buků. Jeho díla doplňují erotické obrazy jeho trutnovských kolegyň ze Spolku podkrkonošských výtvarníků Aleny Valentové a Kateřiny Hůlkové.

Řezbářovy roztančené nahé ženy zvýrazňují erotické obrazy

Výstava Dřevořezba převážně vážně je jakýmsi průřezem Pejřimovského tvorby, kterému v tomto směru dřevo učarovalo už v roce 1980, tedy v jeho čtyřiadvaceti letech. Sám autor říká, že při práci na dřevěné soše je nejdůležitější, aby vždy z celku, tedy špalku, fošny a klády nebylo odstraněno to, co má pro konečný výsledek zůstat.

„Příznivci výtvarna musí uznat, že na této malé výstavě by byla věčná škoda, kdyby u „mých žen“ na jejich příslušných partiích bylo něco neplánovaně odříznuto, odštípnuto,“ upozorňuje dřevořezbář a má pravdu. To, co by bylo nechtěně odříznuto, by výsledný tvar nenávratně znehodnotilo. Totéž ale platilo i u jeho dříve zhotovovaných děl s motivem svatých, Krakonošů a podobně.

„Při dřevořezbě se materiál obecně vzato odebírá, což je někdy dost náročné na prostorové vidění. Používám lipové dřevo pro menší interiérové výtvory. Pro venkovní velké sochy jsou pak vhodné tvrdé dřeviny,“ vysvětlil trutnovský rodák Pejřimovský, který má v Mladých Bukách také svůj venkovní ateliér. „Kdo z vás měl to štěstí a navštívil ho, byl jistě stejně jako já uhranut hned u vchodu jeho monumentálními sochami,“ poznamenal Vojtěch Lábus z Galerie Draka.

V jejích prostorách sice divák rozměrné plastiky nenajde, ale stále je tu dost prostoru, aby se mohl i ve zmenšené podobě kochat ženským tělem. „To je dominantní téma této výstavy, věčná a vděčná Milanova inspirace. Aby výsledný dojem nic nezkazilo, bylo více než nasnadě doplnit holé zdi i nějakým tím erotickým obrazem. Vznikl tím tak báječný výtvarný celek,“ dodal Lábus. Výstava potrvá do 17. února.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Šimon Gall

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama