reklama 

VIDEO: Studna vědomostí v Uffu i zeď bez začátku a bez konce

6.1.2019  •  Kultura  • 
čtenost 324

Půlkruhová zeď. Prostor v Galerii Uffo v Trutnově, který nabízí autorům monumentálních děl neuvěřitelné možnosti a uměleckou rozpínavost. Ta je nyní jako stvořená pro rozměrnou grafiku Martina Böhma, který zde má do 22. ledna pozoruhodnou výstavu nazvanou Studna.

VIDEO: Studna vědomostí v Uffu i zeď bez začátku a bez konce

Nekonečně dlouhý sítotisk je dominantou expozice, zatímco samotná studna je na okraji prostoru, divák do ní může vstoupit a průhledem dát prostor vlastním představám či třeba spatřit zářící měsíc. Grafiky na zdi jsou spojené do jednoho celku, který nemůže divák vidět celý najednou, neboť je jím obklopen.

„Není důležité, zda jde o architekturu, objekt, záznam performance nebo grafiku. Ať divák při pohledu vzhůru, kde nepřečte detaily, přemýšlí, v jakém světě se to vlastně nachází. Jestli je snad uprostřed koruny stromu, ve vzdušném víru, chrámu, nebo snad konečně vkročil na území, které mu bylo dosud odepřeno. Studna vědomostí,“ popisuje svou Studnu Böhm.

Jeho „nekonečně“ dlouhý obraz zase nemá jasný začátek a konec. Při svém studijním pobytu v Izraeli se autor nechal inspirovat hranicí, která rozděluje dvě území: Izrael a Palestinu. Je to horká hranice rozdělující lidi, je to překážka měnící jejich chování. Seznamuje každého, kdo se přiblíží, že není možné přejít na druhou stranu bez překážek nebo změny chování,“ prozradil umělec.

Malíř a profesor Vladimír Kokolia, v jehož ateliéru na Akademii výtvarných umění Böhm studoval, připouští, že vystavená díla mohou být pro diváka náročným soustem. „Asi si říkáte, co to je? Je to možná hra. Myslím, že by bylo dobré se na to podívat a zkusit si v tom něco najít. Může to být poušť, kde jsou otisky lidských pokolení, může to být plynutí času. Je to osobní autorovo vnímání a nahlížení skutečnosti,“ uvedl s tím, že nejde o žádnou politickou agitku či sentimentální věc, kterou by mohl divák snáze vnímat.

 

Profesor Kokolia se v souvislosti s touto výstavou vyznal k jisté náklonosti k trutnovské Galerii Uffo. „Pro nás je, bůh ví proč, Trutnov strašně viditelný a důležitý na mapě České republiky. Už se tady odehrálo tolik věcí, máme tady k tomuto místo jakousi citovou vazbu. V minulosti tady celý náš ateliér tvorbou a pak výstavou strávil skoro celý týden,“ řekl. Autor Böhm si místo ke své výstavě rovněž nemohl vynachválit. „V Praze mohou všichni závidět takový skvělý a rozmáchlý prostor, který mi umožnil tuto velkou výstavu tady vytvořit.“

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama