reklama 

Byli jste fantastičtí, děkoval světoznámý dirigent Trutnovské filharmonii

3.11.2019  •  Kultura  • 
čtenost 1933

/VIDEO/ Město má za sebou další historický milník. Po roce a půl znovu koncertovala v Uffu Trutnovská filharmonie. Bylo to teprve podruhé v historii, ale poprvé v rámci festivalu Trutnovský podzim. Symfonický orchestr složený z převážně místních muzikantů řídil světoznámý dirigent Leoš Svárovský, mezi sólisty vyčnívala špičková sopranistka Tereza Mátlová.

Byli jste fantastičtí, děkoval světoznámý dirigent Trutnovské filharmonii

Páteční koncert byl beznadějně vyprodaný. Po osmnácti měsících se totiž povedlo zopakovat mimořádný počin, ale s jedním velkým rozdílem. Kromě místních umělců byli na jevišti také mezinárodně uznávaní profesionální umělci.

Například Leoš Svárovský, který velkou část večera orchestr dirigoval. „Byli jste báječní, fantastičtí!“ gratuloval muzikantům bezprostředně po koncertě. „Byla to krásná zkušenost,“ děkovali mu naopak Trutnovští.

Svárovský je v hudebním světě považovaný za ikonu. Dlouhá léta řídil orchestr baletu Národního divadla v Praze, už čtvrtou sezónu je šéfdririgentem Aichi Central Symphony Orchestra v japonské Nagoyi. Na přání ředitele Uffa Libora Kasíka se jako první profesionál ujal dirigentské taktovky Trutnovské filharmonie. „S dnešním hudebním výkonem jsem naprosto spokojený! Věřím, že premiéra na hudebním podzimu bude v duších diváků zapsaná velmi dobře,“ chválil.Jeho odhad byl správný. Už podle dlouhého závěrečného potlesku bylo zřejmé, že se koncert líbil. A nejen publiku. Užili si ho i muzikanti. „Byl to krásný zážitek. Vzpomínat budeme všichni v dobrém a budeme doufat, že si to někdy brzy znovu zopakujeme,“ řekla třiadvacetiletá violoncellistka Hana Josífková. „Bylo to záživné, divákům se to líbilo, nám se to hezky hrálo, sólisté byli perfektní,“ chválila dvaadvacetiletá violistka Nela Brožková.

Spolupráci s dirigentem Svárovským ocenila většina oslovených hudebníků. „Pro mě to bylo naprosto jedinečné. Nikdy se mi nehrálo líp, a to už jsme měl tu čest hrát s různými dirigenty,“ prohlásil jedenadvacetiletý houslista Lukáš Červený. „Konečně jsme měli někoho profesionálního nad sebou. Myslím, že to všem hodně přineslo a že se to vydařilo,“ ocenila Josífková.

Během večera zazněly skladby od Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany nebo Giuseppe Verdiho. A také od trutnovských autorů Lukáše Červeného a Tomáše Korbela, který se rovněž ujal dirigentské taktovky. „Pod taktovkou pana Svárovského se hrálo opravdu krásně. Ale také skladby Tomáše a Lukáše jsou pecky. Jsem ráda, že jsme si je mohla zahrát právě při takovém koncertu,“ uznala Brožková.

Vydařený koncert má být startovním momentem nové éry. Trutnovská filharmonie se totiž může stát stálým souborem. „Město si to zaslouží. Je tady obrovské nadšení, které se v muzice projeví. Leckterá, daleko větší města můžou Trutnovu pouze a pouze závidět. Jen tak dál!“ zdůraznil dirigent Leoš Svárovský.

Také sopranistka Tereza Mátlová je přesvědčená o tom, že symfonický orchestr se v Trutnově usadí natrvalo. „Ani jsem nevěřila, že dnes večer na pódiu se mnou nebyli profesionálové, protože Traviatu od Verdiho doprovázeli skvěle. Tak přece sem nebudete někoho vozit, když můžete využít vlastních šikovných muzikantů,“ prohlásila.

Navíc se podle ní dá očekávat, že po koncertu se špičkovými profesionály se mladí muzikanti z Trutnova budou ještě zlepšovat. „Vím jaké to bylo, když jsem začínala a stála na jevišti v malých rolích vedle Lea Nucciho nebo když jsem poznala Placida Dominga. To vám dodá energii a sílu a máte pocit, že to má smysl, že se těch hvězd můžete dotknout,“ dodala Tereza Mátlová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama