reklama 

Další takový koncert bude třeba až za 15 let, zvou Benjaming’s Clan

2.11.2019  •  Kultura  • 
čtenost 900

A do třetice všeho dobrého… Říká se, když se má něco vydařit nejpozději na třetí pokus. V případě koncertů petříkovické skupiny Benjaming’s Clan ve svatostánku trutnovské kultury v Uffu ale tohle pořekadlo neplatí. Už první dva koncerty byly pecka. A teď je tu třetí! V pátek 22. listopadu se těšte na Folk’n’Rock Off Night, kde vystoupí i legendární skupina Premier, která před čtvrtstoletím dostala celou republiku na hit Hrobař. A jako předkapela dorazí ještě muzikantští nováčci z Good Company.

Další takový koncert bude třeba až za 15 let, zvou Benjaming’s Clan

Podobný koncept hudebního dárku pro své fanoušky zvolili Benjaming’s Clan už loni, kdy jim na pódiu dělaly garde skupiny Gimme Shelter a Pipes and Pints. Tehdy za nimi dorazilo asi 450 posluchačů, kteří se i mimo jiné stali svědky křtu nového videoklipu Jedeme dál. O rok dříve, při velké premiéře v Uffu, zase rodina Dlouhých a spol. ozvláštnila koncert křtem CD Sedm Statečných.

A tak se nabízí otázka, s čím pop-folk-rockoví jezdci vyjedou letos? „Myslím, že by to opět mohl být povedený večírek, který bude stát za to,“ říká trochu tajemně baskytarista a manažer kapely Olin Dlouhý. „Pro naše skalní fanoušky by to mohlo být hodně zajímavé vystoupení. Je klidně možné, že další takový koncert bude třeba až za 15 let.“

PŘIPOMEŇTE SI LOŇSKÝ KONCERT V UFFU S PIPES AND PINTS

Petříkovická skupina má totiž v plánu zahrát speciální koncertní set, který by mohl přinést průřez celou sedmnáctiletou tvorbou kapely. Ta vznikala na punkových kořenech Benjaming Bandu, ovšem ten se před šesti lety změnil na Clan a muzikanti si řekli, že staré songy zakonzervují a že možná někdy některé vytáhnou. A ta chvíle přichází teď! „Fanoušci si to na koncertech žádají mnoho let, vykřikují názvy některých retro písniček, ale my jsme je nechtěli hrát. Teď teda některý ty starý fláky vytáhneme, čímž dojde k prolnutí bývalého a současného stylu kapely, takže by to mohl být ojedinělý zážitek,“ povídá Dlouhý. Konkrétně, jaké písničky si připraví do playlistu, prozradit nechtěl, ale naznačil, že by to mohly být třeba Hektický den, Lupiči, Táta Punkáč, Hospůdka či Berlín, Švihák, Americké popelníky, Roklinka - některé z nich by v Uffu mohl zaznít. Jaké? To se nechte překvapit.

Původně také chtěli v Uffu představit novou desku, ale při současném vytížení 40 až 50 koncertů za rok, ji určitě nestihnou dokončit. „Ale makáme na tom. Navíc jsme se rozhodli, že po Uffu chceme koncertování omezit, abychom měli právě víc času, v Petříkovicích se zavřeli do studia a desku dokončili,“ odkryl manažer blízkou budoucnost kapely. Ta tak plánuje další vystoupení až s jarní tour. O důvod víc, proč navštívit listopadový koncert, který by ale také měl přinést i nějakou tu premiéru.

V Trutnově zazní určitě jedna fungl nová písnička. A pokud se to stihne, kapela opět představí další nový videoklip. „Už je natočený a dodělává se muzika,“ poznamenal Olin Dlouhý s tím, že pracovní název je Chata na horách. Je to drsný příběh mapující některé boláky současné doby. 

Mezi hlavní nástroje, které Clan využívá, patří: skotské dudy, banjo, trumpeta, mandolína, akordeon, irské fujary, housle, klávesy a samozřejmě bicí nástroje, kytara a basová kytara. Když se tak podíváme na žánrové srovnání se skupinou Premier, je naprosto odlišné. „O to víc ten večer bude zajímavější,“ prohlásil Dlouhý. Původně měli petříkovičtí muzikanti jako parťáky rozjednané Pipes and Pints, ale ti jsou v zahraničí. Pak zkoušeli oslovit Poletíme, ovšem nakonec se domluvili s Premierem.

Když se podíváme na žánrové srovnání Clanu se skupinou Premier, tak je naprosto odlišné. „O to víc ten večer bude zajímavější,“ prohlásil Dlouhý. Legendární zlínská formace, kterou v roce 1992 založili Daniel Hrnčiřík a Jaroslav Bobowski, přijede do podhůří s našlapaným energickým rockovým setem, který samozřejmě mapuje celou její historii. Kapela raketově vletěla na rockovou scénu svým fenomenálním hitem Hrobař režírovaným Filipem Renčem, který spolu s dalšími songy dodnes brázdí frekvence českých a slovenských rádií. Dává o sobě pořád vědět neúnavným koncertováním. Především na Moravě.

Na podzim roku 2018 tito nezkrotní rockeři, kteří dělali předskokany i světoznámé legendě Slade, ohlásili vznik nového labelu, z něhož první singl Na popel úspěšně okupoval několik týdnů přední příčky v hitparádě rockové stanice TV Rebel. Nyní se kapela připravuje na celorepublikové podzimní klubové turné - Hlasolamy tour, jehož jednou ze zastávek bude Trutnov.

Skupiny Benjaming’s Clan a Premier v Uffu doplní Good Company, což je nadějná mladá začínající kapela z Hronova, která tvoří vlastní muziku
v jedinečném hudebních spojení rock pop a country stylu. Kapela funguje rok svou tvorbou dokáže oslovit hlavně mladé lidi a momentálně pracuje na svém prvním CD.

O vstupenky na Folk’n’Rock Off Night můžete soutěžit ZDE. A pokud nevyhrajete, předprodej lístků již běží v režii Uffa.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama