reklama 

Festival Devět bran začal koncertem, vyvrcholí v neděli u synagogy

7.11.2019  •  Kultura  • 
čtenost 296

Koncertem švédského violoncellisty Mikaela Ericssona a českého klavíristy Daniela Juna začal v Trutnově mezinárodní festival česko-německé židovské kultury Devět bran.

Festival Devět bran začal koncertem, vyvrcholí v neděli u synagogy

Hudební vystoupení se odehrálo ve středu v Koncertní síni Bohuslava Martinů. Ve stejném místě jsou na pořadu i další festivalové akce. Například čtvrteční beseda od 19 hodin se Zuzanou Peterovou, která bude autentickým svědectvím druhé generace o holocaustu.

V pátek od 19 hodin se bude promítat dokumentární film Narození 1918. Na sobotní večer je připravený koncert dívčího folklorního sboru Lada.

V  neděli od 10 hodin se uskuteční ekumenická bohoslužba (káže Achab Haidler) a na pravé poledne je v plánu pietní shromáždění na místě vypálené synagogy. Vše zakončí nedělní večerní koncert Der šenster gob.

Trutnovští si připomínají pravidelně už čtrnáct let vypálení své synagogy a vše, co předcházelo a následovalo v době druhé světové války formou festivalu Devět bran. "To je natolik silné téma a téma, které je potřeba připomínat jako memento novým generacím, že nevymýšlíme žádná zvláštní další témata, kterými bychom chtěli oslovit návštěvníky. Každoroční vracení se právě jen k tomuto tématu máme za nutné,“ vysvětlil jeden z pořadatelů a evangelický farář Tomáš Molnár.

(pac, tz-rbo)
pavel@trutnovinky.cz 
Foto: Miloš Šálek

  

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama