reklama 

Knížku Krobové zabydleli Žifulíci, trpaslíci z Hrádečku

29.11.2019  •  Kultura  • 
čtenost 440

Když se řekne Hrádeček, každý si hned vybaví místo u Trutnova, kam na chalupu jezdil disident a poté prezident Václav Havel. Ten měl souseda, režiséra jeho her Andreje Kroba. A byl to právě on, který své dceři Kateřině Krobové, když byla ještě malá, vyprávěl legrační příběhy o trpaslících. Ta se rozhodla v této tradici pokračovat se svými dětmi a vydala nyní v nakladatelství Grada půvabnou knihu Žifulíci - Neposední trpaslíci z Hrádečku.

Knížku Krobové zabydleli Žifulíci, trpaslíci z Hrádečku

V anotaci knihy určené dětem od čtyř let stojí toto: V jednom lese v Krkonoších žije partička malých neposedných trpaslíků. Žifulíci zvládnou natropit pěknou neplechu, ale srdce mají na pravém místě. Zábavnou a bohatě ilustrovanou knížku ocení každé dítě a každý rodič může zase vyzkoušet unikátní způsob, jakým se dá knížka přizpůsobit věku dítěte. Žifulíci jsou zkrátka trpaslíci co rostou s vámi.

„Hrádeček má odjakživa silný genius loci, které očarovalo nejednoho státníka, rockera, spisovatele nebo houbaře. Není divu, že je to také místo, kde se Žifulíci podívali na svět úplně poprvé. Vypadali na mého malého tátu v roce 1949 právě z toho ořechu, pod kterým dnes lidé zapalují svíčky za Václava Havla. Je to místo, které mě donutilo nejen psát, ale i kreslit. A to už je co říct,“ prozradila autorka ke knize o trpaslících, kteří dost zlobí, ale je s nimi legrace. 

Žifulíci z Hrádečku je ilustrovaná knížka o šesti neposedných lesních trpaslících. „Mámo, táto máte doma zlobidlo? Uličnici? Rošťáka? Hurá! Já taky! A zjistila jsem, že když už nevím kudy kam, pomáhá mi, když se začnu smát. Tak jsem to zkusila s Žifulíky. Sice za mě mé děti nevychovají, ale je s nimi legrace, a to se počítá,“ vysvětlila Kateřina Krobová, proč se do této hravé knížky pustila.

A co v ní děti najdou? Například to, jak si může malinkatý trpaslík koupit o něco větší autobus v ještě větším hračkářství. Nebo to, proč není skákání jako skákání, proč nemůže být všechno hned bez čekání, proč vůbec vypínat televizi, když nás pohádky v ní tak strašně moc baví, proč existují slova, která se neříkají, k čemu může být dobrý návod na oblékání či odpověď na otázku, zda bydlí pod postelí skutečně bubáci.

Kniha Žifulíci z Hrádečku je psaná dvoubarevně. „Je možné přečíst jen černý text, nebo zahrnout podle nálady či věku dítěte i šedé části a tím příběh prodloužit či obměnit. Kniha tak roste s dětmi,“ vysvětluje autorka. Na konci každého příběhu je několik motivačních otázek pro rodiče a jejich děti. Zpracovává skutečná témata s realistickou pointou. „Nejde o žádný ideální návod pro ideální dítě, z čehož ani jedno ve skutečnosti neexistuje. Tohle mám jako máma už za sebou. Děti samotné jsou skvělí vypravěči a Žifulíci jim rádi dávají prostor,“ dodává Krobová.

Autorka knihy prošla ve svém životě mnoha profesemi. Byla mimo jiné kostymérkou v kočovném divadelním fotoateliéru Vandy Hybnerové, herečkou v Divadle na tahu svého otce Andreje Kroba nebo spolupracovala s divadelním souborem Kulich, který se zabýval tvorbou pro děti. Jako scénáristka si vyzkoušela i tvorbu komerčních seriálů. Nakonec ale zakotvila v České televizi na pozici dramaturgyně. Žuflíky s radostí, láskou a dětem pro potěchu, nejen píše, ale i kreslí.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Kateřiny Krobové

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama