reklama 

Příběh kluka, co poznává svět na koloběžce a vybírá peníze pro děti

1.11.2019  •  Kultura  • 
čtenost 743

Dobrodruh, cestovatel, vizionář a fotograf. První člověk na světě, kterému se podařilo projet dva kontinenty na neuvěřitelné koloběžce. Marek Jelínek už v pondělí bude v trutnovském kině Vesmír od 19 hodin vyprávět zážitky a promítat fotky ze svojí cesty po Asii. Během sedmi měsíců urazil 7850 kilometrů, které mu opět více otevřely oči a změnily pohled na život. Sbírka z jeho cesty s názvem Dobroběžka pomohla dětem z Bangladéše mít lepší vzdělání.

Příběh kluka, co poznává svět na koloběžce a vybírá peníze pro děti

Jak by ses představil lidem, kteří o tobě zatím vůbec neslyšeli?
Člověk, který má touhu vidět, slyšet, zažít, jak funguje náš svět, ve kterém jsem se narodil. Své dojmy se pak snažím předat formou  fotografií, psaných příběhů, hudbou.

Proč koloběžka?
Koloběžka otevírá dveře, je to takový komunikátor, ve světě ji neznají a paradoxně já jsem považován za exota. Koloběžka je se mnou spojena už od mala, když jsme na ní jako malí jezdili. Když jsem se rozhodoval, na čem a jakým způsobem absolvuji svou první velkou cestu, věděl jsem přesně, jak by to mělo vypadat. Koloběžka předčila mé očekávání. Dostanu se s ní úplně všude. Jak do Amazonie, tak do And i do Himalájí. Zároveň mi šlo spojit něco tak neuchopitelného, jako je tento dopravní prostředek, s něčím reálným, jako je právě to cestování. Chci tím demonstrovat to, že když něco chceš, jde to. Je to jen o tobě a jak tomu moc věříš.

Je tvoje koloběžka něčím speciální?
Rám je hliníkový, jinak se ničím speciálním neliší od ostatních.

Jak se ve tvé hlavě zrodil nápad spojit koloběžku s dobročinnou věcí a vyrazit na cesty?
Není mi lhostejné projíždět chudými zeměmi. Od malička jsme všichni slýchávali, že jeden člověk s ničím nic nezmůže. Není to pravda. Na Bangladéš se vybralo 112 tisíc korun a 80 dětí získalo vzdělání na jeden rok, jen kvůli jednomu bláznovi na koloběžce, který se rozhodl, že chce pomoc, a přidali se i ostatní lidé. To je skvělá zpráva pro nás, jako společnost. Smyslem mého cestování není jen projíždět těmi zeměmi, ale když ta možnost je, tak je naprosto lidské podat pomocnou ruku. Je třeba si uvědomit, že sedmdesát procent našeho světa nemá takové vymožnosti, jako máme my, tak jsem si řekl, že na tento problém poukážu, protože třeba školské vzdělání není úplně jasnou záležitostí v našem světě.

Na rozdíl od jízdy po jihoamerickém kontinentu, kdy ti společnost dělal kamarád, jsi v Asii byl odkázaný jen sám na sebe. Jaké to bylo?
Byla to ta nejlepší zkušenost, být prostě sám. Spolehnout se jen na svou intuici. Je to naprosto odlišné jet s někým a pak jet sám. Musíte více mluvit, naučíte se mnohem snáz více komunikovat s lidmi. Boříte svoje vnitřní bariéry. Mám odpovědnost jen sám za sebe. Je to skvělá škola života.

Za sedm měsíců jsi urazil 7850 kilometrů. Jaké nejzajímavější momenty z putování bys vypíchl?
Těch momentů je opravdu mnoho, každý den byl pro mě něčím novým. Nejzajímavější byl výstup s koloběžkou k Annapurnám, nebo koupání se v Ganze, projet upršeným kopcovitým Laosem, kde jsem po tři týdny neviděl slunce. Bangladéš a její obyvatelé... to je prostě srdcovka. Cílová rovinka do Singapuru, kde jsem se ocitl v epicentru tropické bouřky. Spaní mezi kravskými lejny v Indii… Je toho opravdu hodně.

Co bylo nejtěžší?
Jednoznačně Laos. Tři týdny monzunu. Každý den promočený až na kost. Měl jsem toho plné zuby. Slunce pod mraky, psychika dostávala zabrat.

Co všechno máš připravené pro návštěvníky, kteří v pondělí zavítají do kina Vesmír?
Příběh kluka, co dal v práci výpověď a rozhodl se dělat to, co ho baví. Příběh o tom, že když věříš, dokážeš. Veselý humorný příbě,h u kterého se člověk upřímně zasměje. Mnoho fotografií a videa, které by měly dostat diváka do míst, kterými jsem projel.

Jaké jsou tvoje další plány?
Za dva měsíce odlétám do Afriky. Jedná se už o třetí kontinent na koloběžce, a tak jsem zvědavý, jak to tam voní, dýchá, žije. Moc se těším. Tentokrát ve spolupráci s Člověkem v Tísni a Wakitkakou charity proběhne fundraisngová kampaň na děcka v Ugandě a Zambii.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Marka Jelínka

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama