reklama 

Hrát doma je kouzelné, těší se mladí filharmonici

30.10.2019  •  Kultura  • 
čtenost 637

Až zazní v pátek v Uffu první tóny hudebního večera Trutnov sobě, bude to pro většinu muzikantů Trutnovské filharmonie mimořádná věc. Pro některé navíc o to atraktivnější, že ač sami ještě ani pořádně nedostudovali, nebo ukončili školu teprve před pár týdny, budou na jednom pódiu s dlouholetými profesionálními hvězdami první velikosti, jakými jsou například světově uznávaný dirigent Leoš Svárovský, nebo populární operní a muzikálová zpěvačka Tereza Mátlová.

Hrát doma je kouzelné, těší se mladí filharmonici

Nela Hammerschmiedová, Jan Lička a Leontýna Hofmanová.

Jsou sice mladí, ale rozhodně ne neklidní. Naopak, pozorně poslouchají pokyny dirigenta a pak přesně podle jeho pokynů začnou hrát. Soustředí se přitom, jako by nešlo jen o nácvik souhry nově vzniklé filharmonie, ale jako kdyby se už na ostro koncertovalo před zaplněným hledištěm. “Není to příprava jako na běžný koncert, je to jiné. Snažíme se co nejvíc, abychom se naučili perfektně vše zahrát, a abychom to nekazili těm úžasným lidem, kteří tady hrají,“ vysvětluje Leontýna Hofmanová.

Přestože jí je teprve šestnáct let, chystá se podle svých slov už na svůj druhý umělecký životní okamžik. Tím prvním byl společný koncert se známým britským zpěvákem Jamesem Harriesem. „Uvidíme, jestli hraní s filharmonií bude taky tak skvělé. Nemůžu se dočkat,“ přiznává.

Pro teprve třináctiletou houslistku Nelu Hammerschmiedovou bude účinkování s filharmonií první velkou událostí. „Už teď můžu potvrdit, že je to pro mě velký posun dopředu. Přineslo mi to hodně, už to není jen hraní doma, tohle je něco víc. Teď už si můžu říct: Konečně jsem něčeho dosáhla,“ říká nadšeně.

Podle mladých muzikantů se pesimisté mýlili, když se obávali, že bude vytvoření velkého hudebního tělesa o zhruba čtyřiceti až padesáti muzikantech drhnout. „Je úžasné, že tolik hráčů je schopno sehrát se dohromady a hrát takovouhle úžasnou hudbu,“ obdivuje osmnáctiletý houslista Jan Lička. „A je úžasné, že se něčeho takového můžeme účastnit. Nehrajeme tak dlouho jako někteří starší a zkušení muzikanti. Ale je skvělé, že nás vzali mezi sebe a že si s nimi můžeme zahrát,“ chválí služebně i věkově starší kolegy.

Někteří muzikanti už ale mají i přes nízký věk přímou zkušenost s velkým orchestrem, a dokonce přímo v Trutnově. Podobně jako dvě dvacetileté violoncellistky, sestry Adéla a Monika Ščudlovy. Už loni totiž hrály ve filharmonii, kterou pouze pro jediný absolventský koncert sestavil dirigent, houslista a klavírista Lukáš Červený. Ke spolupráci je nyní oslovil znovu. „Vzaly jsme to hned, jak nám o nápadu s filharmonií řekl. Právě totiž končíme na ZUŠce a nemáme příležitost, kde si zahrát. Tohle je skvělá možnost, kde si zahrát se známými, kamarády, a lidmi z okolí,“ popisuje Monika.

Rozhodování jim usnadnila také dobrá zkušenost s loňským koncertem. „Bylo to super, úžasné a velkolepé. Možná Trutnovu dosud chybělo něco takového. Je super, že Lukáš to dal loni všechno dohromady a ještě k tomu sám napsal hudbu,“ vzpomíná Adéla.

Loňský koncert měl velký úspěch a společně se zrodem symfonického orchestru byl dokonce jedním z důvodů, proč byl iniciátor Lukáš Červený vyhlášen redakcí Trutnovinek za Krále roku 2018. „Je super, že tady jsou dobří muzikanti. A kde jinde je ukázat, než zde v Trutnově, kamarádům, známým a příbuzným. Hrát doma je kouzelné,“ chválí Monika snahu založit a trvale udržet místní filharmonii.

Možnost hrát na jednom pódiu pod dirigentskou taktovkou Leoše Svárovského a doprovázet sopranistku Terezu Mátlovou považují obě sestry za výjimečnou poctu. „Člověk hledá nové inspirace a dirigenti jsou silné osobnosti. Někteří dokonce předají takovou energii, že člověk pak hudbu vnímá jinak. To se ale musí zažít,“ naznačuje Adéla. „Muzikantům z Trutnova se moc často nestává, aby si s takovými ikonami mohli zahrát,“ dodává Monika.


Monika a Adéla Ščudlovy.

Nervozitu si, na rozdíl od jiných, sestry Ščudlovy moc nepřipouštějí. Kromě loňského prvního koncertu filharmonie totiž mají za sebou ještě účinkování v dalších velkých tělesech. „V Německu jsme hrály dvakrát ve Würzburgu s orchestrem, s hráči z jiných zemní. Hudba je univerzální jazyk pro celý svět, to je na hudbě úžasné, jak lidi spojuje,“ říká Adéla. „Jsme zvyklé hrát hodně, takže nervózní nejsme. Ale je pravda, že nikdy člověk nemůže vědět, co se může stát,“ směje se Monika.

Sopranistka Tereza Mátlová, která mimo jiné vystoupila v operních rolích jako Cosette v Les Misérables, Ellen v Miss Saigon anebo jako Primadonna Carlotta Giudicelli v úspěšném muzikálu Fantom Opery, se na spolupráci s místními muzikanty a na zrod nové filharmonie velice těší. „Vítám, že se něco takového děje. Jsem ráda, že tomu můžu pomoct. Vzpomínám, že když jsem já začínala s hudbou, a setkala se s různými hvězdami, tak mě to vždy nabudilo, dodalo mi to energii a chuť se zdokonalovat,“ vzpomíná.

Věří, že koncert 1. listopadu v Uffu se vydaří a že mladí muzikanti případnou nervozitu z mimořádné události zvládnou. „Musí se připravit na dvě stě procent, protože jakmile přijde trochu tréma, tak se sice nepovede dvě stě procent, ale sto procent tam zůstane. Ale ať se ničeho neobávají. Dokonalost je úžasná věc, ale jsme jen lidi. Víc oceňuji, když někdo hraje s láskou a nadšením. A hlavně, ať je to baví,“ dodává Tereza Mátlová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama