reklama 

Metalurg Vlna: Místo plátna plech, místo štětce oheň a bruska

31.10.2019  •  Kultura  • 
čtenost 293

Je svým způsobem vynálezce. Umělec, který svou výjimečnou techniku už roky zdokonaluje. Řeč je o malíři Ladislavu Vlnovi (1976), jehož výstava Metalurgie je nyní k vidění v Galerii Uffo v Trutnově. „Ladislav vytvořil tak zvanou metalurgickou malbu, při níž kombinuje ocel a oheň,“ přiblížila originální techniku umělce kurátorka galerie Paulina Skavova.

Metalurg Vlna: Místo plátna plech, místo štětce oheň a bruska

V expozici jsou obrazy vytvořené za poslední tři roky. Převažují figurativní motivy, postavy nejen na plechu, ale i na dřevě. Vše, jak prozradil autor, je metalurgický proces. Barvy získává žíháním, tedy dobývá je s pomocí tepla z nitra oceli a využívá rovněž mechanické prostředky. Výsledná, většinou rozměrnější díla, působí velice efektně díky vlivu světla.

„Důležité je osvětlení, protože se na obrazech odehrává pro oko procházejícího diváka hodně zajímavých věcí,“ potvrzuje autor. Technika, kterou používá, vznikla zhruba už před třiceti lety, kdy jako malý kluk pracoval s otcem v zámečnické dílně. „Už tehdy jsem tam něco škrábal, používal také autogen a vytvořil si svoje první věci, které se však nedochovaly. Otec to ale považoval a považuje dosud za blbost, neboť  je plechu pro tyto účely škoda, protože by se měl dle jeho mínění používat na něco praktického,“ řekl Vlna.

Podle něj je každý plech jiný, s každým se pracuje jinak. „Záleží i na tom, jak se plech válcoval a jakým procesem prošel. I ten ocelový je nádherný živý materiál a jeho vnitřní struktura není všude stejná. Zajímavé je i to, že takto vytvořené obrazy se nadají zcela zachytit fotografií, každý záběr je jen jedna z tisíce možných variant dopadu a odrazu světla,“ vysvětlil v jednom z rozhovorů umělec.

Stejně jako u oceli používal oheň i ve dřevě a pak do obrazu mechanicky ryl. Také dřevo považuje za krásný materiál, skvěle se doplňující s malbami na oceli, která má s nadsázkou řečeno i bezpečnostní aspekt. „Není špatné mít doma takový obraz, protože je neprůstřelný, za málokteré umění se můžete schovat,“ směje se malíř, který v souvislosti s trutnovskou výstavou mluvil v superlativech o úrovni Galerie Uffo.

„Profesionalita galerie je nebývalá a řekl bych světového formátu. Scénář výstavy je dokonale vymyšlen a dal by se přirovnat k nějakému filmu, všechno je rozvržené měsíc dopředu. To se jen tak nevidí,“ nešetřil slovy chvály Ladislav Vlna, který kromě aktuální tvorby spolupracuje s filmem. „Pro britský film Anthropoid pojednávající o heydrichiádě vyráběl auto Mercedes, v němž jel Reinhard Heydrich a při jedné scéně bylo efektně zničeno výbuchem,“ připomenula kurátorka Skavova. Výstava potrvá do 19. listopadu a bude zakončena komentovanou prohlídkou za účasti autora.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama