reklama 

Práce s mladými lidmi? Vůbec se toho nebojím, říká známý dirigent

31.10.2019  •  Kultura  • 
čtenost 267

Dlouhá léta řídil orchestr baletu Národního divadla. Prosadil se v zahraničí. Už čtvrtou sezónu je šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra v japonské Nagoyi. S taktovkou v ruce ho znají na desítkách prestižních mezinárodních hudebních festivalů. Nyní se ale Leoš Svárovský (58) chystá na jinou premiéru - coby ikona české hudby bude řídit první koncert nově vznikající trutnovské filharmonie. „Když jsem o tomhle nápadu slyšel, nezbylo mi nic jiného, než ho pochválit a svou maličkostí ho podpořit,“ přiznává.

Práce s mladými lidmi? Vůbec se toho nebojím, říká známý dirigent

Jak se dostane špičkový dirigent s mezinárodním věhlasem k taktovce u převážně amatérské filharmonie v okresním městě?
Musím říct, že v Trutnově nebudu poprvé. Měl jsem tu čest vystupovat v Uffu už předloni na vánočním koncertě se souborem Opera Divas ve složení Tereza Mátlová, Andrea Kalivodová a Pavlína Senič. Koncert byl vyprodaný, měl obrovský úspěch, museli jsme dokonce třikrát přidávat. Navíc miluju Krkonoše. V Peci pod Sněžkou mám zimní byt, takže často jezdím na hory právě přes Trutnov a mám ho moc rád. A navíc, ředitel Uffa Libor Kasík je můj dobrý kamarád. Právě on mě oslovil s nápadem na koncert první trutnovské filharmonie.

LEOŠ SVÁROVSKÝ

- český dirigent a hudební pedagog, původně flétnista
- vystudoval Pražskou konzervatoř a pražskou AMU
- léta působil jako umělecký šéf Státní opery Praha
- ve svých 28 letech se stal vůbec nejmladším dirigentem Opery Národního divadla v Praze
- jako dirigent působil u Komorní opery v Praze a Státní filharmonie Brno
- šéfdirigentem byl například u Komorní filharmonie Pardubice, od jara 2014 je šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya
- je stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie
- 1. listopadu bude řídit premiérový koncert Trutnovské filharmonie nazvaný Trutnov sobě.

Co přesně vám Libor Kasík řekl?
Že v Trutnově máte mladého a velmi šikovného muzikanta, houslistu, klavíristu a dirigenta Lukáše Červeného, který už loni zkomponoval vlastní skladbu a úspěšně dirigoval velký orchestr složený převážně z trutnovských muzikantů. Libor Kasík mě oslovil s tím, že se mu to moc líbilo, chtěl by na to nějakým způsobem navázat a poprosil mě, abych se ujal dirigentské taktovky.

Jak jste reagoval?
S radostí jsem takovou nabídku přijal. Rád pracuju s mladými a pro hudbu nadšenými lidmi.

Ptal jste se na reakce přímo trutnovských muzikantů?
Ještě ne, zatím jsme se neviděli osobně na zkoušce. Ale předpokládám, že je to pro ně obrovská motivace. Najednou mají možnost si zahrát skladby, které zatím slyšeli jen na cédéčku. Myslím, že to pro ně bude obrovská nová zkušenost.

Většina zdejších muzikantů nejsou profesionálové, chodí do práce nebo studují...
Určitě to pro ně nebude jednoduché. Chystáme se hrát náročné skladby, které vyžadují dobrou technickou vybavenost orchestru. Ale na druhou stranu máme dost dlouhou dobu na přípravu a k dispozici hodně zkoušek. Věřím, že to dopilujeme a muzikantsky vybrousíme tak, aby to byl 1. listopadu moc krásný koncert.

Vy a sopranistka Tereza Mátlová jste profesionálové, trutnovští muzikanti amatéři. Bývají taková spojení ve vážné muzice běžná?
Před lety jsem působil v německém Bayreuthu, kde se koná slavný letní wagnerovský festival, a kam se sjelo asi sedm set mladých hudebníků ze všech možných zemí celého světa. Nikdy předtím jsem je neviděl. Na místě jsem z nich vytvořil orchestr, zkoušeli jsme asi čtrnáct dnů a pak jsme měli velký koncert. Za účasti německé televize ZDF jsme předvedli krásný program na báječné úrovni. Podobné projekty s mladými lidmi vznikají po celém světě, a je to pro všechny mimořádná životní zkušenost. Mě práce s mladými lidmi baví a vůbec se toho nebojím. Navíc je to pro mě vždy určitá výzva.

S Terezou Mátlovou bude zpívat také ředitel Uffa Libor Kasík. Nebude to sice poprvé, ale pro spoustu lidí je to stále překvapení.
Nevím, jestli se to v Trutnově všeobecně ví, ale Libor Kasík řádně vystudoval  konzervatoř, a asi deset let byl profesionálním pěvcem. Takže v jeho podání rozhodně nepůjde o amatérský výkon. Naopak! A vzhledem k tomu, že to bude první koncert trutnovské filharmonie, tak si to logicky nenechá ujít. Navíc si může zazpívat duet s  Terezou Mátlovou, naprosto úžasnou sopranistkou.

Zpět k muzikantům. V publiku budou určitě jejich rodiče, příbuzní a kamarádi. Nebudou kvůli tomu nervózní víc, než před běžným koncertem?
Mluvili jsme o tom s Liborem Kasíkem. Výhodou je téměř stoprocentní jistota, že díky příbuzným a kamarádům bude koncert vyprodaný. Přehnané nervozity se ale neobávám. Myslím, že naopak bude muzikanty motivovat možnost předvést se před vlastním publikem, jak se říká doma, právě při takové výjimečné trutnovské události. Navíc to už vlastně bude v předvánoční době, což považuji také za skvělý nápad.

Jaký je vlastně program chystaného koncertu?
Velice pestrý a hezký. Měl by se líbit širokému publiku i muzikantům.

Dejme tomu, že se po všech stránkách vydaří. Co by se mělo udělat, aby filharmonie v Trutnově zůstala natrvalo?
Jak bude orchestr pracovat dál, je otázkou. Nevím, zda bude mít pouze jeden až dva koncerty ročně, nebo jich zvládne třeba pět, šest nebo dokonce ještě víc. To je otázka vůle, nadšení a touhy. Samozřejmě, že se bude orchestr časem obměňovat, protože někteří odejdou za prací do jiných měst. Na druhou stranu ale zase přijde spousta mladých lidí. Důležité bude, aby všichni muzikanti v Trutnově nehráli jen na klarinet nebo na housle, ale aby bylo například i dost kontrabasů. To je asi jedné úskalí, i když se to asi může vyřešit působením muzikantů z hudebních škol v jiných městech v okolí nebo v kraji. Ani pardubická konzervatoř když tak není úplně daleko.

Není Trutnov příliš malý na to, aby měl svůj vlastní orchestr?
Určitě není běžné, aby třicetitisícové město mělo něco takového. Bývá to zvykem spíš u měst, která mají kolem sta tisíc obyvatel nebo víc. Jsou to většinou krajská města, jako Pardubice nebo Hradec králové. Ale nápad je to podle mne skvělý, je potřeba to pochválit. Hudba povznáší a je vizitkou kultury každého města. Třeba Uffo je výjimečné architekturou, uchvátilo mě a na koncert v něm se moc těším.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: David Lichtag

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama