reklama 

Sir realista Hynek Šnajdar při tvorbě koláží tančí mezi vejci

22.10.2019  •  Kultura  • 
čtenost 408

V pořadí devatenáctá samostatná výstava, z toho třetí za posledních deset let v Trutnově. To je bilance redaktora Trutnovinek a tvůrce koláží Hynka Šnajdara. Aktuální expozici lze nyní vidět ve výstavním prostoru Galerie města Trutnova v přízemí městského úřadu. Autor ji nazval Tanec mezi vejci.

Sir realista Hynek Šnajdar při tvorbě koláží tančí mezi vejci

„Tato výstava je průřezem mojí tvorbou od poloviny 80. let do dneška. Je tady úplně první koláž, která vznikla v roce 1985, jmenuje se V zámku a podzámčí. Tu doplňují další černobílé věci z té doby, které částečně nevědomě reflektovaly tehdejší neutěšenou situaci v Československu,“ prozradil kolážista.

Název výstavy Tanec mezi vejci je odvozen od stejnojmenné koláže, kterou letos v květnu vytvořil pro Mezinárodní výstavu koláží související s tanečním festivalem Jazz Dance Open ve Východočeském divadle v Pardubicích. „Přiznám se, že jsem si zpočátku s tématem tance nevěděl moc rady, byl to pro mě prostě tak trochu tanec mezi vejci do okamžiku, než jsem proměnil svou fotografii polního strašáka v elegantního tanečníka. Tvorba koláží je totiž obecně takovým tancem mezi vejci či pohybem po tenkém ledě,“ tvrdí Šnajdar.

Vliv na to, že začal tvořit koláže, měl kdysi dávno v minulosti surrealismus a jeho jedna z hlavních postav, tvůrce koláží a malíř Max Ernst. Během dalších let jich vznikly stovky, tvorba procházela vývojem a nějakou dobu trvalo, než našel svou vlastní cestu. „Více než surrealista jsem dnes spíše sir realista,“ tvrdí autor a přiznává, že ho nejvíc těší samotný proces tvorby díla, jež vzniká při jeho pověstném puntičkářství během nekonečně trpělivého vystřihování miniaturních realistických detailů jednotlivých obrazů.

„Další fáze a výsledné vize už nejsou úplně závislé na rozumu, ale na štěstí, náhodě, myšlenkovém rozpoložení,“ doplňuje tvůrce koláží, který ke své tvorbě potřebuje pouze dvoje nůžky Solingen, odlamovací nože, několik štětců a lepidlo Herkules. „Až toto lepidlo přestanou vyrábět, s kolážemi končím. Samozřejmě si ještě předtím udělám pořádnou zásobu,“ vtipkuje sir realista.

Už v minulosti vznikly různé definice koláže, jako třeba spojení nesourodých fragmentů smontovaných v novou skutečnost. „Mně se ale v poslední době líbí definice koláže, kterou vymyslel můj kamarád Tomáš Forman z České Skalice, že jsou to jen nastříhané a nalepené papírky. Jde samozřejmě o nadsázku, ale něco na tom bude. Musím ale poznamenat, že pro mě je koláž všude,“ dodal Šnajdar, jehož výstava Tanec mezi vejci potrvá do 15. listopadu.

Zbyněk Kalivoda
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Bohdan Holomíček, Michal Bořke, Ctibor Košťál, Milan Lhoták  

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama